Іван Гнатюк
"Мені Дзвиняча тугою росте"

 

Гнатюк Іван Федорович народився 27 липня 1929 року в с. Дзвиняча Збаразького району. Навчався у Вишнівецькому ремісничому училищі, 1947-48 pp. в педагогічному училищі у Кременці, після спроби затримання органами МДБ - в Бродах на 25 р. ВВТ. Ув’язнення відбував на Колимі. Після звільнення у 1956 р. проживав в м. Дрогобич на Львівщині. Писати вірші почав у таборах. Від 1965 р. опублікував 19 збірників поезій, серед них: «Паговіння» (1965), «Калина» (1966), «Повнява» (1968), «Жага» (1970), «Барельєфи пам’яті» (1977), «Дорога» (1979), «Чорнозем» (1981), «Турбота» (1983), «Благословенний світ» (1987), «Нове літочислення» (1990), «Хресна дорога» (1992), «Правда-мста» (1994). Автор книги споминів «Стежки-дороги» (1998) і збірки прози «Бездоріжжя» (2002). Перекладав твори білоруських, польських, сербських і інших зарубіжних поетів. Окремі вірші І. Гнатюка перекладені іноземними мовами. Член НСПУ, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка.
5 травня 2005 року у м. Борислав, що на Львівщині, вічність покликала до себе поета - каторжанина Івана Федоровича Гнатюка.

Стежки-дороги

Pic

Гнатюк, І. Стежки-дороги [Текст]: спомини / І.Гнатюк. – Дрогобич: Відродження, 1998. – 496 с., іл.

У споминах Івана Гнатюка — учасника національно-визвольної боротьби 40-х років і довголітнього в’язня сталінських тюрем та спецтаборів, члена Національнлої Спілки письменників України, цькованого і переслідуваного в часи брежнєвського застою та його русифікаторської політики, — художніми засобами правдиво розповідається про важку долю й незламну вдачу автора книжки й тієї історичної епохи, в яку йому було призначено жити й боротися.

Правда-мста

Pic

Гнатюк, І. Правда-мста [Текст]: поезії / І.Гнатюк. – Львів: Каменяр, 1994. – 72с.

Безслідно щезнуть блазні і витії –
Німі актори жестів та гримас,
І тільки дух одвічної стихії
Пребуде, Богом засланий на нас…

До збірки відомого українського поета, який зазнав переслідувань і гонінь у сталінсько-брежнєвські часи, ввійшли поезії, позначені високим патріотизмом, вболіванням за долю рідного народу, рідної держави.

Чорнозем

Pic

Гнатюк, І. Чорнозем [Текст]: лірика і поеми / І.Гнатюк. – Львів: Каменяр, 1981. – 111с., іл.

До збірки Івана Гнатюка – українського поета – увійшли поезії про наш день, високу мету людського буття, про працю, кохання й природу, про творчість і найдорожче для людини – мир на землі.

Хто найдужчий на весь світ?

Pic

Гнатюк, І. Хто найдужчий на весь світ? [Текст]: вірші та казки / І.Гнатюк. – Львів: Каменяр, 1989. – 48с., іл.

Цю книгу український поет адресує дітям молодшого шкільного віку. Вона складається з оригінальних віршів та поетизованих обробок інгуських народних казок.

Хресна дорога

Pic

Гнатюк, І. Хресна дорога [Текст]: вірші та поеми / І.Гнатюк. – Київ: Український письменник, 1992. – 188с.

Книжка відомого українського поета, що прийшов до літератури крізь сталінські тюрми та колимські концтабори, Івана Гнатюка – це хресна дорога і його самого, і всього українського народу, болем якого автор живе ще з дитинства.
Чимало віршів та поема «Голгофа» писані 35-40 років тому за колючими дротами, що згодом сплелися в терновий вінок чорнобильської трагедії. Завершує книжку поема «Золотоверхий собор» – гнівний осуд московсько-більшовицького вандалізму і тиранії.

Благословляла мати на дорогу

Pic

Гнатюк, І. Благословляла мати на дорогу [Текст]: вірші та поеми / І.Гнатюк. – К.: Веселка, 1994. – 95 с.

Дорога, на яку благословила мати сина, була смертельно важкою, болісною, чесною. Сконцентрувавши у серці силу слова й духу, поет подолав біле безмов’я колимських снігів і повернувся до рідної нені – найкращої, наймилішої, найдобрішої й найтерплячішої. Поетична сповідь про святі почуття до матері, яка серцем супроводила його хресний хід, не залишить байдужим того, хто розгорне цю книгу.

Спогади про Івана Гнатюка

Pic

Спогади про Івана Гнатюка [Текст] / Упоряд П.Сорока, - Тернопіль: "СорокА", 2007. - 168 с.

Книга спогадів про відомого українського поета, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка Івана Гнатюка, охоплює найбільш плідний період його життя - бориславський. Перед нами не лише своєрідна біографія поета, але й захоплююча розповідь про нього.
У книгу увійшли спогади рідних і близьких поета, його друзів і щирих приятелів, а також тих, для кого Іван Гнатюк був наставником і вчителем.

Лицарі любові і надії

Pic

Раманчук, Л. Лицарі любові і надії [Текст]: роман / Л. Романчук. - Тернопіль: Богдан, 2011. – 672 с.

Це — перша в Україні книга, всеохопна за масштабністю й достовірністю висвітлення етапів невільництва й організованого спротиву політв’язнів ГУЛАГу, в тому числі героїки й трагедії Кенгірського повстання. Нелегкі життєві дороги героїв книги. Одна з них про долі уродженнця Збаражчини Івана Гнатюка. Це — «синтез... документальності й художньої вивершеності, підсумок тривалих пошуків, розмислів і правдивих співпереживань письменниці, очевидців, учасників подій та їхніх нащадків». Але ж як захоплююче, як талановито, на якому високому регістрі Любові, Волелюбства, Надії, Пам’яті написано... роман. Так-так — роман! І в цьому ще більша унікальність видання!

Pic

Тяжіння серця Івана Гнатюка" [Текст]:[папка-досьє]/Збаразька центральна бібліотека, відділ обслуговування користувачів - Збараж: [б.в.],2010

Працівники Збаразької ЦБ створили папку-досьє з інформацією про життя та творчість Івана Гнатюка

Підготували: Чорняк В., Радовська В.