Новини і Події
Інформація про життя Публічної бібліотеки Збаразької міської ради та Дитячої бібліотеки в 2025 році
ПЕРЕЙТИ ДО НОВИН БІБЛІОТЕК-ФІЛІЙ
09 квітня 2025р. Збаразька ДБ.


9 квітня — Всесвітній день антикваріату. Під поняття «антикваріат» потрапляють предмети давнини, які являють собою історичну чи художню цінність. Сам термін походить від латинського слова «старовинний». Антикваріатом вважаються старі речі, що можуть представляти історичну або культурну цінність. Щоб називатися антикваріатом річ має мати понад 100 років.
До вашої уваги ретро-виставка «Паперові свідки минулого століття». Цим книгам з нашого фонду ще немає 100 років, (найстаріша -1950 року видання) проте - це історія. Історія нашої бібліотеки.
07 квітня 2025р. Збаразька ДБ.


9 квітня — Всесвітній день антикваріату. Під поняття «антикваріат» потрапляють предмети давнини, які являють собою історичну чи художню цінність. Сам термін походить від латинського слова «старовинний». Антикваріатом вважаються старі речі, що можуть представляти історичну або культурну цінність. Щоб називатися антикваріатом річ має мати понад 100 років.
До вашої уваги ретро-виставка «Паперові свідки минулого століття». Цим книгам з нашого фонду ще немає 100 років, (найстаріша -1950 року видання) проте - це історія. Історія нашої бібліотеки.
04 квітня 2025р. Збаразька ДБ.


Енергія – це те, завдяки чому все діє: крутяться колеса автомобіля, рухаються стрілки годинника, працюють наші м’язи. На сьогоднішній взаємодії за методикою Rise Alliance for Children ми говорили про енергію та її види. Читали книжку Кейт Макаллан «Енергія», дізнавалися про альтернативні джерела енергії, міркували, як ми можемо економити енергію, щоб зменшити шкідливий вплив на планету, дивилися відеоролик про першу в Україні сонячну систему SmartFlawer у Тернополі.
Діти грали в гру «Для кого дує вітер», витрачену енергію поповнювали смачним перекусом. А на майстерці робили паперових ловців вітру.
27 березня 2025р. Збаразька ДБ.


Міжнародний день театру, учасники заняття за методикою Rise Alliance for Children побували в ролях сценаристів, режисерів, акторів.
Ми читали українську народну казку «Пан Коцький», розподіляли ролі між учасниками, діти вчили свої репліки, та зрештою всі занурилися в ляльковий світ казки.
Руханка та чай з печивом додали енергії та сили.
Було круто!
Rise Ukraine
Rise Alliance for Children
21 Березня 2025р. Збаразька ПБ.



Всесвітнього дня поезії та Національного тижня читання поезії відбулася літературно-мистецька імпреза "Поетичні візерунки". Модератори заходу директорка Публічна бібліотека Збаразької міської ради Оксана Бондар та бібліотекарка Відділ обслуговування Публічної бібліотеки Збаразької міської ради Мар'яна Шмігель підкреслили, що література дозволяє нам сприймати суспільство цілісно, не стираючи унікальність кожного досвіду. Поетична творчість є відображенням найгостріших та найглибших духовних переживань людини. Вона допомагає побачити щось незвичайне в повсякденних речах, у тому, що оточує нас…
Під час заходу звучала поезія загиблих поетів: Гліба Бабича, Михайла Микуся ("Небо"), Юрія Руфа, Володимира Вакуленка та зниклого безвісти в грудні 2022 року Бориса Гуменюка у виконанні Оксани Бойко, Мар'яни Шмігель, Іванки Гриців, Галини Гафткович.
Звучали щирі та зворушливі поезії з вуст Володимир Кравчук, Іванка Гриців, Зіновія Кіпибіди, Марії Назар, Василини Вовчанської, Олени Рутецької, Галини Бабій, Юрія Заяця, Ореста Чоловічка, Галини Бойчун-Іванець.
Усі присутні мали нагоду вслухатися у багатоголосся української поезії, де кожен знайшов слова, що відгукнулися в його серці.
Особливу атмосферу заходу доповнили мелодійні голоси солістів КУ "Центр культури і дозвілля" Збаразької міської ради Миколи Соснового та Світлани Прокопчук.
Поезія - це спосіб почути одне одного. Це можливість зафіксувати досвід і знайти відгук. Читайте поезію! Вона подарує вам неповторні емоції, запалить вогнем надії, окрилить душу любов’ю, підтримає бойовий дух…
20 Березня 2025р. Збаразька ДБ.


20 березня день народження Лесі Воронини — популярної української дитячої письменниці, авторки дотепних детективних історій, членкині Асоціації українських письменників.
Найбільш відомими її творами є серія науково-фантастичних повістей ТТБ, яка складається з 5 книг. Перша книга серії «Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9», отримала премію «Дитяча книга року BBC» у 2012 році.
Щороку під час Всеукраїнського тижня читання ми долучаємось до міжобласної акції «Березень. Читають всі!». Ідея заходу дуже проста: 20 березня в усіх бібліотеках-учасницях дітям читають вголос одну і ту ж книгу або інші твори обраного автора. Цього року в центрі уваги березневих читань опинилася відома письменниця Леся Воронина та її фантастичні твори.
До ювілею авторки в бібліотеці розкрито книжкову виставку «Ім’я в літературі».
Пропонуємо фотомиті читання від наших користувачів.
14 Березня 2025р. Збаразька ДБ.


Всі ми маємо власні смакові уподобання. Але є страви, які смакують майже всім мешканцям нашої країни. Про смакові вподобання українців , шкідливу та корисну іжу говорили на щотижневому занятті «EOP. Kids. Ukraine». Ми читали та розглядали книжку Марії Сердюк «Смачна історія України», продовжували прислів’ я та приказки про іжу. Діти працювали в командах, створювали гру про здорове харчування та з задоволенням грали у неї.
Rise Alliance for Children
19 Березня 2025р. Збаразька ПБ.


19 березня 2025 року свій 95-й день народження святкує Ліна Костенко — поетеса-шістдесятниця, письменниця, дисидент, лауреат Шевченківської премії (1987), Премії Антоновичів (1989), Ордену Почесного легіону (2022).
За роки своєї діяльності вона стала справжньою легендою літератури і взірцем для не одного покоління українців. В Публічна бібліотека Збаразької міської ради організована викладка літератури, де поціновавучі її творчості мають можливість ознайомитись з прекрасними творами письменниці.
09 Березня 2025р. Збаразька ПБ.


9 березня виповнюється 211 років від дня народження нашого генія, духовного батька нації Тараса Шевченка.
Наш Кобзар завжди сучасний. Він був з нами на Майдані під час Революції Гідності. Він з нами і зараз, під час війни.
«Тарасе рідний, знов здригається земля,
від лютої, кацапської навали.
Все повертається, немає каяття,
у ворогів ганебних і безславних.
Колись тебе заслали у степи,
забрали пензлі і папір у геніального поета,
тепер народ наш нищать, як тоді,
паплюжать землю, посилаючи ракети.
"Реве та стогне" у Дніпрі вода,
і мої "думи" розчиняються в тумані:
давно задумала російськая орда,
святую землю взяти у кайдани.
Ми вивчили сторінки "Кобзаря",
тому і мови більше не цурались,
в твоїх гаях ми чуєм солов'я,
попід горою шелестить нам явір.
Садок вишневий бачим біля хат,
хрущі гудуть, кача у річці плеще,
то України дивний аромат,
наша любов і серце їй належать.
Я знаю, що болить твоя душа,
Поете Вільний, бо любив ти Батьківщину,
ми пам'ятаєм заповіт, Тарасе,
боронять хлопці рідну Україну!»
07 Березня 2025р. Збаразька ДБ.



Шевченківські дні вже давно стали символом весни.
Аже всі найголовніші події в житті Тараса Шевченка сталися навесні.
Навесні поет народився.
Навесні 1838 року він став вільною людиною.
Навесні 1840 року побачив світ «Кобзар».
Навесні 1847 року поет опинився за ґратами. Через десять довгих-довгих років, навесні 1857 року, до нього надійшла звістка про волю.
Та й покинув цей світ поет також навесні. Сьогодні знайомили учнів 4 А класу Збаразького ліцею N1 з книжковою виставкою «Тарас Шевченко –України син» та долучилися до проведення фотомеморії «За сонцем хмаронька пливе» за поезією Тараса Григоровича. Діти декламували вірші Тараса Шевченка та креативно їх ілюстрували.
Минуло багато років від дня народження Шевченка, та кожне слово поета ніби із сьогоднішнього дня. Читаймо його твори. Вони допоможуть осмислити минуле та зазирнути в майбутнє, відкрити для себе нове в мудрих рядках його творчості.
02 Березня 2025р. Збаразька ДБ.



Останній день зими до нас завітали учні другого класу Збаразького ліцею N3 імені Михальського Тараса Романовича разом із вчителькою Лахман Наталією Іванівною ( Наталія Лахман).
Бібліотекарі провели для гостей цікаву екскурсію по книгозбірні, ознайомили з розпорядком роботи та правилами користування, літературними новинками та книжковими виставками. Діти послухали історію про лисичку, яка захопилася читанням з книги «Лисичка йде до бібліотеки» Лоренц Паулі, мали майстерку з виготовлення книжкової закладки, читали, гралися.
20 Лютого 2025р. Збаразька ДБ.

У ці зимові дні виповнюється 120 років з часу народження славного літописця людських доль на рідній землі - Уласа Самчука.
Улас Самчук належить до найвидатніших українських прозаїків ХХ століття, він автор шістнадцяти романів, серед яких трилогія «Волинь», «Гори говорять», «Марія», збірки оповідань «Месники», «Віднайдений рай», низки повістей, оповідань і статей. Він одним з перших розповів світові про трагедію Голодомору 1932-1933 років. У 80-х роках йшли розмови про висунення Уласа Самчука на Нобелівську премію за «Волинь», але, на жаль, до кінця справа не була доведена.
Самчук побував у Німеччини, Італії, Франції, Чехії, Польщі. Досконало володіючи англійською, німецькою, французькою, польською, чеською, письменник чудово орієнтувався в тамтешніх літературах, читаючи твори багатьох письменників в оригіналі. Європейськість Самчука визначила принципове неприйняття ним «руского міра», виявом якого він вважав також більшовизм і радянську владу. Письменник стверджував, що російська культура й політика російських правителів є антиєвропейськими.
Письменник завжди вірив, що його слово повернеться на рідну землю. Це стало можливим лише в незалежній Україні.
Запрошуємо до перегляду книжкової виставки «Улас Самчук – літописець українського життя», яка розкриває життєвий і творчий шлях письменника та знайомить з невеликою частиною його творчого доробку, що є фондах нашої бібліотеки.
16 Лютого 2025р. Збаразька ПБ.

«За правду, браття, єднаймось щиро,
Єдиний маєм правий шлях,
Єдину, браття, всі маєм віру,
Єдине серце у грудях»
/Леся Українка/
Сьогодні, 16 лютого, відзначаємо День Єднання — свято, яке нагадує нам про найголовніше: ми сильні, коли разом.
Єдність — це спільні зусилля, підтримка, віра, незламний дух людей, зокрема, воїнів, які навіть у найважчі хвилини залишаються на полі бою.
Дякуємо всім, хто в єдності думки і діла, мужності і відваги захищає нас від російського загарбника.
Нехай у всі часи українців рятує єдність віри, надії і любові.
15 Лютого 2025р. Збаразька ПБ.

15 лютого Україна вшановує учасників бойових дій на території інших держав та 36-у річницю виведення військ з республіки Афганістан.
Цього дня ми згадуємо тих, кому довелося виконувати бойові накази поза межами рідної країни, жертвуючи власним життям.
Працівники бібліотеки взяли участь у вшануваннях, які відбулися біля пам’ятника воїнам-афганцям.
Дякуємо усім учасникам бойових дій на територіях різних держав, які і сьогодні захищають територіальну цілісність нашої держави.
Повага та уклін їм за патріотизм, відвагу, мужність і стійкість.
Світла пам’ять загиблим.
14 Лютого 2025р. Збаразька ДБ.

«Любов не залежить від нашої волі, приходить без нашої заслуги, щезає без нашої вини», – так про кохання писав український письменник Іван Франко. Кохання окриляє людину і наділяє її неймовірною енергетикою. Кохання – неймовірна сила, про яку писали усі визначні українські письменники.
«Кохання по-українськи» - тема книжкової виставки з творами українських класиків про найвеличніше з почуттів, яке надихає людину на шляхетні вчинки. Це одна з найпрекрасніших та найдивовижніших речей, що є у нашому житті. У нього немає меж, в тому числі і календарних: про кохання співали тисячі років тому, про любов писали сотні років тому, про любов писатимуть завжди.
14 Лютого 2025р. Збаразька ДБ.


14 лютого – Міжнародний день книгодарування, що активно відзначається у всьому світі від 2012 року. Історія свята розпочалася з маленької традиції в родині американського книжкового блогера Еммі Бродмур, де на День усіх закоханих дарували одне одному та дітям книги.
Якось син блогерки запитав, чому немає такого особливого дня на рік, коли люди дарують книжки усім навколо. Еммі сподобався задум, саме тому, вона вирішила відзначити черговий День святого Валентина, подарувавши книги не лише синові, а й бідним дітям, які не мають можливості придбати власні. Водночас блогерка поділилася ідеєю акції з читачами, після чого традиція почала стрімко розвиватися, а цю ініціативу підхопили активісти по всьому світові.
Дякуємо Тетяна Федорів, Оля Стрілецька, Iryna Buchynska, Видавництву "Навчальна книга - Богдан" , що підтримали цю чудову ініціативу, і змогли поділитися своїми книгами з читачами нашої бібліотеки.
13 Лютого 2025р. Збаразька ПБ.

12 лютого, 80 років тому, героїчно загинув в бою з росіянами уродженець Збаража Дмитро Клячківський(«Клим Савур»)- командир УПА-Північ, полковник УПА(посмертно). Лицар Золотого Хреста Заслуги (1952, посмертно) та Золотого Хреста бойової заслуги 1-го класу (посмертно).
Збаражчина памʼятає про видатного українця, вшановуючи його чин і боротьбу за свободу.
В 1995 р. в центрі міста був встановлений памʼятник Климу Савуру(скульптор В.Мельник).
Одна з вулиць у північно-східній частині міста Збаража носить ім’я Дмитра Клячківського.
В читальному залі розкрито книжкову виставку-памʼять «Клим Савур - Людина-легенда», на якій представлені книги і матеріали про життєвий шлях видатного командира УПА.
Вічна слава борцю за волю України.
05 Лютого 2025р. Збаразька ПБ.



Професія бібліотекаря вимагає глибокої обізнаності з усіма складовими бібліотечної діяльності, систематичного оновлення знань, постійного ознайомлення з новими фаховими вимогами сучасності.
5 лютого в Публічна бібліотека Збаразької міської ради відбулася нарада-семінар бібліотекарів по новим актуальним напрямках діяльності книгозбірень громади.
Відкрила захід директорка Оксана Бондар, яка у своєму виступі окреслила основні пріоритети діяльності комунальної установи, познайомила бібліотечних фахівців з тезами Стратегії розвитку читання на 2021-2025 роки «Читання як життєва стратегія». Акцентувала увагу на комунікаційних заходах, спрямованих на формування позитивного образу бібліотеки в громаді та інформаційний супровід заходів.
Під час наради з аналізом роботи та звітності бібліотек-філій за 2024 рік виступили заступник директора по роботі з дітьми Tatiana Ohinska, завідувачка відділу комплектування та обробки літератури Наталя Винарчук та завідувачка відділу інформації, реклами, удосконалення методики та практики бібліотечної роботи Вікторія Радовська-Луповська.
Також в ході семінару-наради обговорили ефективні форми громадсько-патріотичної діяльності та кращі практики залучення до читання різних категорій користувачів. Захід сприяв обміну досвідом між бібліотекарями, був корисним з точки зору набуття та подальшого використання отриманої інформації у роботі з читачами.
01 Лютого 2025р. Збаразька ПБ.

Календар знаменних дат 2025 року, зокрема, лютого, багатий на ювілеї.
Цьогоріч на державному рівні відзначатимуться:
-2 лютого -180 років від дня народження Івана Пулюя;
-10 лютого - 130 років від дня народження Василя Вишиваного;
-20 лютого - 120 років від дня народження Уласа Самчука.
Також 29 липня на державному рівні відзначатимемо 160 років від дня народження Андрея Шептицького. 2025 рік оголошений Роком митрополита на Тернопільщині.
В читальному залі розкрита попереджувальна виставка «Календар ювілеїв», на якій представлені книги та матеріали про видатних ювілярів.
Календар розпочинає українець зі світовим імʼям - Іван Пулюй, який народився 2 лютого 1845р. в с.Гримайлів на Чортківщині, і став великим вченим, винахідником Х-променів.
На книжковій виставці представлені матеріали та книги про життя і діяльність видатного дослідника. Згадується про Івана Павловича та його дружину і в книзі "Шрами на скалі" відомого українського письменника Романа Іваничука, - цей твір також представлений на виставці.
Винахідник і вчений Іван Пулюй продемонстрував, що українці можуть робити великі відкриття у сфері точних наук. І водночас, працюючи в наукових осередках поза своєю батьківщиною, залишатися українськими патріотами, трудитися для української справи. Разом із Пантелеймоном Кулішем та Іваном Нечуєм-Левицьким брав участь у першому повному перекладі Біблії на українську мову, який був опублікований Британським біблійним товариством у 1903 році. Це була значна подія в історії української культури. Життєвим кредом Пулюя стали такі слова: «Нема більшого гонору для інтелігентного чоловіка, як берегти свою і національну честь та без нагороди вірно працювати для добра свого народу, щоб забезпечити йому кращу долю».
30 Січня 2025р. Збаразька ПБ.

30 січня,
в читальному залі відбулась зустріч з психологинею, доценткою Західноукраїнського національного університету Тетяною Надвиничною для батьків, діти яких є учасниками спонсорської програми «Світ дітей». Тема обговорення - «Стрес та його вплив на фізичне і психічне здоров'я».
Учасники переглянули книжкові виставки, які розкриті в даний час в бібліотеці.
25 Січня 2025р. Збаразька ПБ.



Дякую Тетяна Федорів і всій Публічна бібліотека Збаразької міської ради за неймовірну зустріч, яка об’єднала історію, літературу і наше місто. Разом ми поринули у творчість Іди Фінк, дізналися про Збараж її очима, відкрили для себе історичні локації та водночас – страшну правду про Голокост.
Чому важливо пізнавати історію рідного міста? Бо тільки розуміючи його минуле, ми можемо любити його сильніше в теперішньому часі. Ця зустріч нагадала нам: Збараж – це не лише місто, де ми живемо, а й скарбниця історій, які варто берегти та переповідати. Історія збаразьких євреїв – це й наша історія, тому варто вивчати різні кути правди.
Також зачепила книжкова виставка «Голокост в художній літературі», яка доповнила зустріч глибшими сенсами. Дякую за можливість дізнаватися більше про те, ким ми є, ким були ті, хто ходив по наших вулицях і розуміти звідки походить наша пам’ять.
22 Січня 2025р. Збаразька ПБ.


День Соборності України — свято, яке відзначається щороку 22 січня, в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Цей Акт закріпив самостійність Української Народної Республіки, ні від кого незалежної, Вільної Суверенної Держави Українського Народу.
В рамках відзначення Дня Соборності 🇺🇦України🇺🇦, екскурсовод відділу обслуговування туристів і масово-освітньої роботи Марина Ступакова прочитала тематичну лекцію «В єдності сила», для працівників сфери освіти і культури Збаразької територіальної громади. Захід відбувся на базі Публічної бібліотеки Збаразької міської ради.
Сьогодні за цю найвищу цінність, за духовну єдність і свободу наших людей віддають своє життя українські воїни. Кожен з нас робить усе від нього залежне, аби наша Соборність була основоположним принципом для нас як суспільства і держави.
22 Січня 2025р. Збаразька ДБ.

Кожен українець знає, що щороку 22 січня країна відзначає важливе державне свято — День Соборності України. Цей день є символом єдності українських земель та національної згуртованості, що було проголошено 22 січня 1919 року Актом Злуки, який об’єднав Українську Народну Республіку і Західно-Українську Народну Республіку в єдину незалежну державу.
День Соборності нагадує нам про те, як важливо зберігати єдність і солідарність у найскладніші часи. Усі ми маємо спільну мету — будувати сильну, демократичну та процвітаючу Україну. Зараз цей день має особливе значення, адже наша країна продовжує відстоювати свою незалежність у боротьбі за територіальну цілісність та мир.
З нагоди Дня Соборності України пропонуємо для перегляду книги з книжкової виставки «Україно, нам берегти тебе, Соборну і єдину, історії твоєї славу возродить», розкритої у бібліотеці.
20 Січня 2025р. Збаразька ПБ.

20 січня – День пам’яті захисників Донецького аеропорту. Оборона Донецького летовища тривала 242 дні – з 26 травня 2014 року до 23 січня 2015-го. ДАП героїчно обстоювали люди, які виявилися сильнішими за бетон. Їх стали називати «кіборгами». За найпоширенішою версією, так про захисників ДАП казали вороги, які не могли інакше пояснити, чому гарнізон неможливо взяти штурмом.
20 січня 2015 року терористи підірвали бетонні перекриття нового терміналу аеропорту, а 21 січня вщухли останні бої за ДАП. За оцінками генерала, Героя України Олега Мікаца, який тоді командував 93-ю окремою механізованою бригадою, утримання Донецького аеропорту не давало ворогу діяти.
«Найбільші бої за Дебальцеве почалися після того, як упав Донецький аеропорт. І якби там не було українських військових, усе могло закінчитися для України втратою не тільки Дебальцевого, а й інших територій. ДАП сковував сили супротивника», – пояснював Мікац в інтерв’ю ВВС.
За даними Міністерства оборони, в затяжному бою загинуло 97 оборонців, п’ятьох із яких відзначено найвищою державною нагородою «Герой України» посмертно. Ще троє військовослужбовців досі вважаються зниклими безвісти.
16 Січня 2025р. Збаразька ПБ.

16 січня, в читальному залі відбулась зустріч з психологинею, доценткою Західноукраїнського національного університету Тетяною Надвиничною для батьків, діти яких є учасниками спонсорської програми «Світ дітей».
Тема обговорення - «Саморозвиток та пошук особистісних потенціалів».
Після засідання всі охочі переглянули книжкові виставки та фотозони.
9 Січня 2025р. Збаразька ДБ.



100 років від дня народження видатної людини.
Як же йому, вірменину, треба було любити Україну, щоб так про неї розповісти і зачЗимовий сніг завжди такий чарівний і можна спробувати його ще більше начарувати, як зробили ведмідь і мишка в книзі Крістіни Андрес «Мишача зимонька, ведмежий сніжище». Своїми маленькими розвагами вони намагалися випросити в зими побільше снігу, а коли сніг пішов, до друзів завітали веселі гості. На черговому занятті від Rise Alliance for Children ми читали , відгадували звуки зими, грали в пізнавальні ігри, робили корисну руханку, творчо працювали.
Нехай зима для всіх буде чарівною.
ГО Соціальне здоров'я
9 Січня 2025р. Збаразька ПБ.



Бібліотекарі громади на підсумковій нараді. (підсумкова нарада 9.01.25 р.)
8 Січня 2025р. Збаразька ПБ.

В читальному залі розкрито книжкову виставку «Лицар української поезії», присвячену короткому, але такому яскравому життю і такій зірковій творчості Василя Симоненка. Його твори - безсмертні і вічні, а пісні, написані на слова його віршів, розлилися, мов ріки, по всій країні, і стали символом української ідентичності.