Новини і Події
Інформація про життя Публічної бібліотеки Збаразької міської ради та Дитячої бібліотеки в 2024 році
ПЕРЕЙТИ ДО НОВИН БІБЛІОТЕК-ФІЛІЙ
16 Грудня 2024р. Збаразька ПБ.
Що ж, перша творча письменницька зустріч відбулася сьогодні. Я планувала дві години, а ми так заговорилися, що ледь не закрили бібліотеку.
Короткі висновки
Мені сподобалось бути в ролі людини, яка шось може розказати і придумати завдання.
В кожного з нас є величезний багаж історій, які ми можемо розповісти
Зміщення фокусу допомагає глянути на себе, свої вміння по-новому.
Наш мозок видає класні ідеї якщо дати йому правильні завдання.
З нами в місті живуть багато цікавих людей (які роблять дуже важливі речі) і такі зустрічі допомагають з ними зустрітися.
Взяти колонку і зустрітися в Публічна бібліотека Збаразької міської ради було чудовою ідеєю. Щиро дякую Оксана Бондар за те, що швидко підтримали цю ініціативу, а Tetiana Stakhiv за красиву організацію місця і турботу про наш комфорт і наявність кофеїну.
Дякую Іванка Гриців, Олександра Михайлович, Anastasia Kopiak за теплу та ідейну компанію.
Наступна зустріч буде 19 січня о 13:00
Творити разом в такі темні часи дає багато світла і тепла
14 Грудня 2024р. Збаразька ПБ.
14 грудня, в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, також відомий як День ліквідатора.
Ми не маємо права забувати про самопожертву ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які пройшли через усі кола ядерного пекла. Багато з цих людей не дожили до теперішніх днів, віддавши своє життя задля збереження життя і здоров’я майбутніх поколінь.
Низький уклін вам за подвиг, ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС!
05 Грудня 2024р. Збаразька ПБ.
День волонтера – свято тих, хто не чекає нагород, не шукає слави, а діє за покликом серця. Волонтери - це світло, яке прорізає темряву, а їхня незламність – це те, що надихає і дає надію. Волонтери - там, де болить, де потрібна допомога, де хтось має сказати: «Ти не один». Волонтери України — це не просто люди, це живе втілення надії та віри в те, що добро, згуртованість і самопожертва здатні подолати навіть найважчі випробування. Їхні дії доводять, що кожен, хто допомагає, стає частиною великої боротьби за свободу та незалежність.
Волонтери України — це опора для військових і сила духу народу!
Дякуємо за те, що ви є, за те, що змінюєте цей світ і робите його кращим.
Доземний уклін всім волонтерам за жертовність і силу духу, за невтомну працю!
Нехай кожна ваша дія повертається сторицею теплом і любов’ю! Ви – гордість країни!
03 Грудня 2024р. Збаразька ПБ.
3 грудня 1722 року народився Григорій Сковорода,
який протягом віків привертає увагу дослідників, істориків, літераторів як яскрава і загадкова особистість. Він - український Сократ, народний любомудр, Перворозум земний і небесний, завжди сучасний і вічний. В особі Григорія Савича українська земля дала світові найвеличнішу філософію серця - філософію любові і людського щастя.
Життя Сковороди - багатогранне і цікаве, про що засвідчує література, що представлена на книжковій виставці в читальному залі.
02 Грудня 2024р. Збаразька ПБ.
Дослідження, збереження та популяризація пам’яток історико-культурної спадщини обговорювали на сьогоднішній зустрічі учасники Польського культурно-освітнього товариства «Збараж», головою якого є Peter Baydetsky.
Наукова співробітниця Національного заповідника Наталія Ганусевич виступила з доповіддю «Образ святого Юрія у костелі монастирського комплексу оо. Бернардинів в іконографії, скульптурі та геральдиці».
Крім цього, учасники обговорювали подальші плани товариства, зокрема, й організаційні питання щодо підготовки до різдвяних свят.
Дякуємо Збройним Силам України за щогодинний захист, за те, що маємо можливість працювати, проводити заходи і популяризувати культурні цінності України та Польщі.
23 Листопада 2024р. Збаразька ПБ.
Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років, масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років.
Цього року ми втретє вшановуємо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни росії проти України. Трагічні події, які зараз переживаємо, засвідчують: жива пам'ять надзвичайно важлива, і ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – гідно вшановані.
Згадаймо в Загальнонаціональній хвилині мовчання о 16.00 про мільйони людських життів, які Україна втратила через Голодомор і масові штучні голоди. Запалімо свічки пам’яті на підвіконнях – у власних домівках, офісах – де б ми не були. Адже кожен вогник у вікні – це вияв нашої скорботи, пам’яті і віри в майбутнє.
В бібліотеці, зокрема, було здійснено тематичну підбірку художньої літератури про злочини Голодомору.
23 Лисопада 2024р. Збаразька ДБ.
Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. У 2024-му День пам’яті жертв голодоморів проходить під гаслом «Запали свічку пам’яті за жертвами Голодомору. Борись за Україну та підтримуй воїнів».
До вшанування памʼяті жертв Голрдоморів в бібліотеці розкрито книжкову виставку «А свічка плакала в скорботі».
Згадаймо в Загальнонаціональній хвилині мовчання 23 листопада о 16.00 про мільйони людських життів, які Україна втратила через Голодомор і масові штучні голоди, організовані за наказом з москви. З настанням темряви запалімо свічки пам’яті, де б ми не були. Адже кожен вогник — це вияв нашої скорботи, пам’яті і віри в майбутню неминучу Перемогу над агресором.
20 Лисопада 2024р. Збаразька ДБ.
Як чудово бачити посмішки дітей та чути їхній сміх, адже саме в дитинстві все здається веселковим та позитивним. Кожен малюк має право бути щасливим. Здорові та радісні діти – запорука кращого майбутнього для кожної країни. Слід пам’ятати, що незважаючи на будь-який свій вік, дитина вже є особистістю.
З нагоди Всесвітнього дня дитини в бібліотеці проведено годину інформації «Право бути собою» та розкрито книжкову виставку «Слідом за маленькою людиною».
Цей день був заснований у 1954 році та відзначається 20 листопада кожного року, маючи на меті сприяння міжнародному згуртуванню щодо покращення добробуту малюків та підлітків.
19 Листопада 2024р.Збаразька ПБ.
19 листопада 2024 виповнюється тисяча днів від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну. З цього приводу 15.11.2024 року працівники Тернопільського районного сектора №2 філії Державної установи «Центр пробації» в Тернопільській області разом із працівниками Комунальної установи «Публічна бібліотека Збаразької міської ради» та суб’єктами пробації переглянули документальну стрічку “Довга Доба” Алана Бадоєва.
Фільм показує кадри нашого сьогодення, історію, яку вже ніхто не зможе переписати. “Довга Доба” дає змогу зануритися в історію своїх співгромадян, цивільних чоловіків та жінок, військових, медиків, які поділилися своїми спогадами про найважчі миті довгої доби. Фільм показує реальних людей, життя яких перевернув напад росії.
15 Лисопада 2024р.Збаразька ДБ.
У кожної дитини є свій унікальний світ, який вона створює у своїй уяві. Це світ, в якому розгортаються найяскравіші пригоди та незабутні історії.
На черговому занятті за методикою Rise Alliance for Children ми фантазували. Спочатку читали «Історію однієї книжки» Кароліни Робей, а потім учасники виражали думки та ідеї, розповідаючи історії своїх книжкових героїв – справжніх, чи видуманих, заповнювали анкети своїх персонажів та малювали.
Занурюйтесь у чарівний світ літератури, досліджуйте історії, які запалюють уяву та фантазуйте.
13 Листопада 2024р.Збаразька ПБ.
«Мабуть, з часів Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сонячним сміхом, яким вона засміялась знову в прекрасній творчості Остапа Вишні.» (Олесь Гончар).
Письменник унікальної популярності, рекордних – тиражів, його твори знали навіть неписьменні – Остап Вишня (справжнє ім’я – Губенко Павло Михайлович). Народився 13 листопада 1889року на хуторі Чечва біля містечка Грунь Зіньківського повіту на Полтавщині (нині Охтирський район Сумської області). Закінчив початкову, потім двокласну школу в Зінькові, далі навчався в Київській військово-фельдшерській школі. Працюючи в лікарні, Південно-Західної залізниці займався самоосвітою, склав екстерном екзамен за гімназію і в 1917році вступив до Київського університету, однак скоро залишив навчання і цілком віддався журналістській і літературній праці. Псевдонім «Остап Вишня» вперше з'явився 22 липня 1921 в «Селянській правді» під фейлетоном «Чудака, їй-богу!» Письменник не просто так створив «Мисливські усмішки». Він із дитинства любив полювати. Із собою Остап Вишня завжди брав свого улюбленого пса Гая, запас їжі…але дичину приносив рідко, бо ходив на полювання з девізом: «Хай живуть зайці! На зиму щедрий гуморист купував сусідським дітям синичок та щигликів, а навесні разом із малечею випускав їх. У 1933 році письменника звинуватили в контрреволюційній діяльності та тероризмі. Він ледве врятувався від розстрілу. Близько 10 років життя Остап Вишня провів у концтаборах, де сильно зіпсував своє здоров’я. «Як дасть Бог вижити каторгу, то нехай мені рука всохне, як ще раз візьму перо. Тільки – Сибір, глушина! Сільця розставлю і… рибу ловитиму», – писав Остап Вишня. Але згодом свою письменницьку діяльність не кинув. У концтаборі письменник не впадав у відчай. Розраду він знаходив у настільній грі. Зараз його онучка Мар’яна Євтушенко шанобливо зберігає шахи з хліба, виготовлені в колонії. 1934 року в табірному щоденнику Остапа Вишні з'явився запис: «А хто ж? Хто ж співає, крім українців? Скрізь тепер їхні пісні лунають – по тайгах, по тундрах… Аби не плакали – хай співають!» Після повернення з заслання отримав квартиру у будинку письменників РоЛіт, що у м. Києві. Саме там одного дня у жовтні 1955 року зібралися вірні друзі гумориста, щоб підтримати. Дружина з дочкою плакали, а Остап Вишня говорив: «У мене сьогодні найщасливіший день у житті, а вони, бачите, плачуть». Остап Вишня здобув визнання самобутнього майстра української сатири і гумору. Започаткував новий жанр – усмішка – різновид гуморески і фейлетону.
Помер Остап Вишня 28 вересня 1956 року. Похований на Байковому кладовищі. У м. Грунь, на батьківщині письменника, в кінці 1982 року вдячні земляки, шануючи пам'ять про великого гумориста, відкрили Літературно-меморіальний музей Остапа Вишні.
«Над ним співали: "Козака несуть..." Як проводжали ув останню путь...
А сонце усміхалось, як дитина, Осяявши його безсмертну суть.»
10 Листопада 2024р.Збаразька ПБ.
Відбулось в читальному залі урочисте засідання учасників Польського культурно-освітнього товариства «Збараж», головою якого є Peter Baydetsky Захід був приурочений 106-й річниці Незалежності Польщі, який відзначається 11 листопада.
Учасники обговорили вагомі історичні події на шляху до польської державності, та відзначили важливість співпраці між нашими країнами.
Голова товариства висловив подяку польському народу за вагому підтримку українців під час російсько-української війни.
08 Лисопада 2024р.Збаразька ДБ.
Ми всі різні: високі, низенькі, худорляві і не дуже, маємо різний колір шкіри, очей, волосся. У нас різні звички та вподобання. Та є те, що нас об’єднує. Це – будова нашого організму.
На черговому навчально-розвивальному занятті для дітей 9-11років за методикою Storytelling ми говорили про тіло людини, яке складається з багатьох частин – органів.
Діти з захопленням розглядали ілюстрації з «Великої книги про Тіло» Мінни Лейсі та Пітера Аллена, та інші тематичні книги, слухали цікаві факти про людське тіло, робили корисну руханку, та майстрували основу нашого тіла – скелет.
01 Листопада 2024р.Збаразька ПБ.
1 листопада - 80-років Світлої памʼяті митрополита Андрея Шептицького.
7 липня 2025 року відзначатимемо 160-річчя від дня народження.
У зв'язку з вагомою суспільною значимістю постаті та спадщини видатного українця, з метою забезпечення належного вшанування його пам’яті та популяризації діяльності Тернопільська обласна рада вирішила проголосити 2025 рік у Тернопільській області Роком митрополита (предстоятеля) Української Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького.
30 Жовтня 2024р.Збаразька ПБ.
Вітаємо з Днем народження письменника-гумориста з літературного сузір’я Збаражчини, уродженця с. Охримівці - Орест Чоловічок!
Збірки гуморесок «Бігме не брешу» (1996) «Охрімові шпички» (2013), «А насправді…» представлені в читальному залі бібліотеки в тематичній добірці.
Від бібліотечного колективу зичимо Вам, шановний ювіляре, козацького здоров'я, творчого надиху, невичерпного гумору, радості буття на многії літа!
Не хвилюйтеся про те, що стаєте старшим. Вік — це лише цифра, а зморшки — це смужки мудрості!;)
27 Жовтня 2024р.Збаразька ПБ.
Щорічно 27 жовтня в Україні відзначають День писемності та мови, який присвячений її розвитку, зміцненню національної ідентичності та підтримці культурноі спадщини.
25 жовтня працівники бібліотеки та Збаразького відділення казначейської служби писали Радіодиктант національної єдності, який вже став традицією цього свята, адже команда Українського Радіо 2000 року започаткувала Всеукраїнський радіодиктант національної єдності задля єднання навколо мови.
Цього року авторкою диктанту була українська письменниця та есеїстка Оксана Забужко. А текст читав Павло Вишебаба - військовий, музикант, зоозахисник і письменник, який відомий, зокрема, своєю знаменитою збіркою віршів «Тільки не пиши мені про війну. Вірш «Доньці» та оповідання «Марсіани» Павла Вишебаби увійшли до Навчальної програми з української літератури для закладів загальної та середньої освіти.
Під час написання диктанту прозвучала повітряна тривога, яка вкотре нагадала про підступність ворога і про те, що боротьба за українську мову триває.
Дякуємо ЗСУ за захист, адже завдяки їхній військовій майстерності і жертовності ми маємо можливість брати участь в заходах на культурному фронті.
25 Жовтня 2024р.Збаразька ДБ.
Гарбуз часто називають «королем осені». Мабуть нашу Україну неможливо уявити без цього сонячного овоча.
Чергове заняття в межах проєкту "EOP. Kids. Ukraine" за методикою Worldwide Orphans ми присвятили гарбузу.
Діти дізналися звідки родом пан Гарбуз, наскільки він корисний, доповнювали прислів’я та відгадували загадки про гарбуза, співали пісеньку "Ходить Гарбуз по городу" та мали майстер-клас "Ой ти гарбуз, ти перистий".
А ще на занятті була музична руханка та смачне печиво.
19 Жовтня 2024р.Збаразька ПБ.
19 жовтня відзначатимемо Всеукраїнський День відповідальності людини. Ціннісною основою свята є Декларація відповідальності людини, створена видатним українцем Богданом Гаврилишиним. Відтепер щороку в середині жовтня ми вшановуватимемо пам’ять вченого-економіста, політолога, громадського діяча, пластуна, якого називали найвпливовішим українцем світу.
Народився Богдан Гаврилишин 19 жовтня 1926 року в с. Коропець(нині смт Монастириського р-ну Тернопольськоі обл.) Біографія його надзвичайно цікава, насичена і багатогранна. Попри те, що Богдан Гаврилишин змінив долі кількох держав, створив один із найвпливовіших світових майданчиків для спілкування осіб найвищого рівня та був видатним ученим із менеджменту, його постать не дуже відома пересічним українцям.
Богдана Гаврилишина нагороджено Орденом Свободи – найвищим орденом України, яким можуть бути нагороджені іноземці (Б. Гаврилишин зберіг громадянство Канади). Приєднався до Пласту 80 років тому, був головою Крайової пластової ради України. “Якщо б я не став пластуном, моє життя було би зовсім інакше, я був би зовсім іншою людиною” – казав Богдан Гаврилишин, який вступив до Пласту в 10-літньому віці – старший брат Михайло записав його до пластового табору влітку 1937 року. Коли юний Богдан перебував в одному зі своїх перших таборів, табір відвідав Андрея Шептицького. У своїй книзі “Залишаюсь українцем” Богдан Гаврилишин так згадує цю подію: “Він благословив кожного з нас по черзі, сказав кілька слів та пильно подивився у вічі. Мені здалося, що він справді побачив мою душу, хоча в його очах світилася лише доброта. Пізніше в житті я зустрічав визначних особистостей, проте дуже мало людей наблизились до цього старого чоловіка з довгою білою бородою, прикутого до інвалідного візка, при цьому справжнього гіганта духу”. По завершенню війни Гаврилишин перебуває у таборі для переміщених осіб, де й вступає у пластовий курінь “Лісові Чорти”. 1947 року пливе до Канади, щоб зануритись углиб країни для праці лісорубом. З часом переїжджає у Торонто, вступивши в університет. Про нього написали в місцевій газеті – “Перший лісоруб, який вступив в університет”.
За своє життя Богдан Гаврилишин відвідав понад 90 країн на всіх континентах, крім Антарктиди. “Доля була дуже щедрою до мене. Мої мрії пізнати світ здійснювалися. Після обрання директором Центру навчання менеджменту, я став багато подорожувати з різними цілями до різних країн. У кожній з країн я зробив щось корисне. Я не подорожував у ролі туриста”.
З особливими емоціями Гаврилишин згадував своє перебування в Індії, Японії, Австралії, Аргентині, Ірані, Бразилії, Чилі та Венесуелі. Але вдома він себе відчував в Україні, Швейцарії та Канаді.
14 Жовтня 2024р.Збаразька ДБ.
14 жовтня в Україні святкують День створення Української повстанської армії.
Українська повстанська армія (УПА) – військово-політичне формування, що стало найбільшим феноменом української історії ХХ століття. Мужні воїни, що боролися за самостійну Україну проти двох окупаційних режимів – гітлерівського (нацистського) та сталінського (радянського).
УПА була заснована навесні, але у 1947 році Українська Головна Визвольна Рада визнала 14 жовтня Днем заснування руху. Саме цю символічну дату - 14 жовтня - закріпила Президія керівного органу українського підпілля - Українська Головна Визвольна Рада на чолі з Романом Шухевичем (Тарасом Чупринкою) у своїй постанові від 30 травня 1947 року. Тож 14 жовтня 1947 року УПА вперше святкувала свою річницю - 5 років від дня створення.
В бібліотеці розкрито книжкову виставку «Зродились ми з великої години», де представлено книги про довгий шлях боротьби воїнів УПА, їх перемоги, побут, організацію та майстерність для різних вікових груп користувачів.
11 Жовтня 2024р.Збаразька ДБ.
Сьогодні на екскурсію до бібліотеки завітали учасники гуртків "Народні ремесла України"( керівник - Оксана Стельмащук) та "Декоративно-ужиткове мистецтво" (керівник - Валентина Гнатюк) Збаразький будинок дитячої та юнацької творчості.
Діти ознайомилися з розпорядком роботи, правилами користування та відділами бібліотеки, переглянули літературні новинки та книжкові виставки, розкриті у бібліотеці, взяли участь у грі - подорожі "Від казки до сучасності", відгадували багато загадок.
Всі бажаючі записалися в бібліотеку, щоб мати змогу брати книги до дому
10 Жовтня 2024р.Збаразька ПБ.
Книгу Юрія Тиса-Крохмалюка «Щоденник національного героя Селепка Лавочки» презентували сьогодні в бібліотеці історик Олег Вітвіцький та політик Михайло Ратушний. Почесно також було приймати Ігоря Велигана, учасника бойових дій, і Тараса Гребеняка, голову правління Міжнародної благодійної установи «Центр національного відродження». Приємно, що на презентацію завітали отець Андрій Лецан, активні містяни, бібліотекарі бібліотек-філій Збаразької громади.
Презентована книга має цікаву історію, бо вперше видавалась в Аргентині у 1954 році. Таких книг збереглося дуже мало, тому була здійснена пошукова робота, ініційовано і організовано нове сучасне видання зі збереженням колишніх ілюстрацій(малюнок і рисунки виконані митцем Олександром Климком).
Видавець книги - Віктор Рог(видавництво «Українська Видавнича Справа»), який приєднався до презентації онлайн, наголосив, що популяризація творчості українських письменників та української літератури загалом є надзвичайно важливою, адже саме книги і бібліотеки є частиною культурного відродження України.
Презентована книга - це гумористична повість у формі щоденника вояка Дивізії «Галичина» про бойові та амурні пригоди і побут «українського Швейка» Селепка Лавочки та його товаришів - не залишить байдужим нікого. Автор – один із старшин Дивізії, відтак книга, хоча і художня, проте має мемуарний характер. Передмову написав Олег Вітвіцький.
Виявляється, що Юрій Крохмалюк був тісно пов’язаний із Збаражчиною, як у свої дитячі роки, так і в час перебування в лавах дивізії. Про це він писав у своїх творах, а презентація стала початком гідного вшанування 120-ліття від його дня народження(народився 27 жовтня 1904р.).
Надіємось, що з часом краєзнавці знайдуть більше цікавих деталей з біографії Юрія Крохмалюка.
Дякуємо гостям за книжкові подарунки та автографи.
06 Жовтня 2024р.Збаразька ПБ.
6 жовтня біля «Хреста памʼяті» відбулася година вшанування «Стежками памʼяті», на якій у спільній молитві згадували жертв репресій і політвʼязнів, жителів Збаражчини, що були вивезені в табори Сибіру і Казахстану в межах операції «Захід»(примусова наймасовіша депортація населення Західної України, проведена 21 жовтня 1947 року).
Розповідями про важкий життєвий шлях і поетичним словом згадували, зокрема, про багаторічного політвʼязня, письменника Івана Гнатюка, якому 27 липня цього року виповнилось 95 років від дня народження.
Більше про годину вшанування «Стежками памʼяті» - згодом в наступних дописах.
03 Жовтня 2024р.Збаразька ДБ.
Чи знаєте ви як з'явилися музеї?
Учасники заняття "EOP. Kids. Ukraine" для дітей 9-11 років від Worldwide Orphansми дізналися про це за допомогою книги Романа Клочка "Домівка для минулого". Діти дізналися, що є "смачні музеї", експозиції яких присвячені певній страві, чи продукту харчування. Ми разом згадували про такі музеї в Україні. На завершення всі захопилися створенням букету з цукерок, яким, в більшості, самі поласували.
01 Жовтня 2024р.Збаразька ПБ.
1 жовтня, в свято Покрови Пресвятої Богородиці, відзначатимемо День захисників та захисниць України і День українського козацтва. Поєднання цих знаменних дат є символом непорушного зв’язку багатьох поколінь воїнів рідної землі та проявом поваги до них. З нагоди цієї важливої дати в читальному залі розкрито книжкову виставку «Сила нескорених», на якій представлено, зокрема, найновіші книги, що надійшли останнім часом від Українського інституту книги, чи були подаровані бібліотеці. Серед них є представлений унікальний посібник - інформаційний лонгрід-портрет «Письменники на захисті України», який було видано нашою книгозбірнею в рамках Бібліотечного проєкту «Сила, мужність та відвага».http://zbarazh-library.com.ua/writen/books/avtor_ukraine.pdf
Вітаємо наших дорогих, мужніх і незламних захисників та захисниць! Дякуємо за відвагу і жертовність всім, хто тримає над нами небо. Низький уклін Героям, які ціною власних життів виборюють свободу і незалежність нашої держави. Згадуємо всіх, хто мужністю і подвигом вписаний в Літопис памʼяті і слави. Хай Пресвята Богородиця оберігає Україну під своїм Покровом, дає нам сили та міці вистояти і перемогти у нашій священній боротьбі.
23 Вересня 2024р.Збаразька ПБ.
«У шухляду складала і губила між мотлоху днів
Ті рядки, що писалися з відчаю, з болем у серці,
Я носила й ховала їх міцно стискаючи в жменьці,
Щоб ніхто не розгледів…Щоб у злобі своїй не зрадів.
Затаїла любов від чужинців за лики святих
Що бриніла в душі, мов дзвінкі, милозвучні цимбали,
Й так ховала ті струни, що з часом вони затихали,
Поки зовсім не змовкли, і відгомін їхній не зник…»
Іванна Гриців
Щиро вдячні поетесі, волонтерці, громадській діячці Іванка Гриців за чудовий дарунок - збірку поезій «Із глибокої шухляди. без_цензури_на_любов» , яка нещодавно побачила світ.
15 Вересня 2024р.Збаразька ПБ.
шанування, присвячені 80-річчю від початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках, відбулися сьогодні біля памʼятного знака «60 років депортації українців» і «Лемківської каплички».
Священники різних конфесій відправили молебен. Про важливість збереження памʼяті для нащадків наголошували у своїх виступах міський голова Роман Полікровський і член правління обласної організації Всеукраїнського товариства "Лемківщина" Михайло Маценко.
Лемківський гімн «Гори наши» виконала солістка Збаразького центру культури і дозвілля Любов Шарко.
Безпосередню участь в організації заходу взяв відділ обслуговування користувачів Публічної бібліотеки ЗМР.
В бібліотеці розкрито книжкову виставку «Вирвані з коренем».
10 Вересня 2024р.Збаразька ПБ.
10 вересня минає 130 років від дня народження Олександра Довженка. Його постать в українській культурі багатовимірна – він і прозаїк, і драматург, і кінорежисер. У світовій культурі Довженко – кінокласик і цілком заслужено стоїть поруч із геніями світового масштабу.
Народився митець 10 вересня 1894 року на хуторі В’юнище (нині смт Сосниця) Чернігівської області в багатодітній (усього 14 дітей) селянській сім’ї, де вижив лише він і сестра Поліна. Четверо братів маленькими померли в один день. Вісімдесятирічний батько помер під час війни у Києві. Довженко писав, що той був неграмотним, інтелігентним, світлим і нагадував апостола. Таким же постає Олександр Довженко у своїх записах, які, безумовно полегшували йому душевний стан. Адже від початку 30-х минулого століття жив у Москві.
Пізніше митець писатиме у своєму щоденнику про старовинну печаль роду, про власні стани вічного незадоволення, як через технічні убогі можливості зйомок, так і через страшні ідеологічні капкани чи нав’язливе багаторічне відчуття творчої виписаності.
Юлія Солнцева, дочка високопоставленого радянського чиновника, була другою дружиною митця. Здається, вона ненавиділа все українське, але любила свого генія (Довженка ще за життя чимало людей почали вважати генієм). Вона кілька разів рятувала його то від арештів, то від смерті.
Через славу кінофільмів у 30-х роках Сталін забрав Довженка для нагляду. Надто відомим вже стало його ім’я. Садити його до тюрми було вже незручно і нерозумно…
В останні роки життя Олександр Довженко почав молитися, каючись за своє минуле безбожництво. «Світ огидний і страшний. Планетарне безумство цілком очевидне… розтерзана, споганена земля...» ‒ писатиме він у щоденнику.
У листопаді 1956 року Олександр Довженко помер. Передчуваючи смерть у московських обценьках, він писатиме у своєму щоденнику: «Благословенний будь, народе мій ласкавий, добрий! Будь сильний, терпеливий. Пом’яни мене, мученика».
Похований митець в Москві.
Олександр Довженко заповідав поховати його в Україні.
Життєвий і творчий шлях Олександра Довженка - цікавий, багатогранний і складний. З творами про одного з найвідоміших українців і його письменницьким доробком можна ознайомитися, переглянувши книжкову виставку «Велич таланту на перехрестях життя», присвячену 130-річчю від дня народження.
08 Вересня 2024р.Збаразька ПБ.
До XXIII акції Національних читань в Польщі доєднались сьогодні і члени польського культурно-освітнього товариства «Збараж»(Polskie Towarzystwo Kulturalno - Oświatowe «Zbaraż») з очільником @Peter Baydetsky. Цьогоріч читали драму Юліуша Словацького «Кордіан».
«Я хотів би, аби це спільне читання супроводжувалося роздумами про Польщу і польську долю. Але також про своєчасність "Кордіана", адже драма Словацького — про боротьбу поляків проти царського режиму, але її також можна трактувати як історію про нашу сучасність. Про те, що свобода і незалежність вимагають безкорисливої жертовності і постійної готовності до дії. Про те, що відповідальність, послідовність і воля до дії ведуть до перемоги, а нерішучість, страх та ілюзії — до поразки», — відзначиву у пам'ятному листі із закликом взяти участь у Національному читанні Президент Республіки Польща Анджей Дуда.
Загальнонаціональна акція Національних читань бере початок у 2012 році з ініціативи колишнього президента Республіки Польща Броніслава Коморовського. Наразі вона продовжується президентом Анджеєм Дудою та його дружиною Аґатою Корнгаузер-Дудою. Перше Національне читання було присвячене «Пану Тадеушу» Адама Міцкевича. Потім були твори Алєксандра Фредро, Генрика Сєнкевича, Болеслава Пруса, Станіслава Виспянського, Стефана Жеромського, Марії Конопніцької, Бруно Шульца, Владислава Реймонта, Ґабріелі Запольської. Торік для спільного читання було обрано роман Елізи Ожешко «Над Німаном».
Слід зазначити, що майже всі твори Юліуша Словацького були перекладені українською мовою, але «Кордіана» не було. Цьогоріч його вперше читали українською завдяки перекладу Віктора Мельника, який підготував україномовну версію.
Сьогодні «Кордіан» звучав у 60 країнах світу, але найбільш цінним є те, що його читали в багатьох польських осередках саме в Україні, країні, яка охоплена війною.
Дякуємо Збройним Силам України за наш захист і можливість долучитися до акції Національних читань в Польщі.
04 Вересня 2024р.Збаразька ПБ.
4 вересня - 215 років від дня народження Юліуша Словацького, відомого польського поета і драматурга, одного із трьох національних поетів- пророків польської літератури. Його імʼя стоїть поряд із Адамом Міцкевичем та Зигмунтом Красінським.
Поет народився 4 вересня 1809 року у Кременці Тернопільської області. Навчався у Вільнюському університеті (1825-1829), потім жив у Варшаві, а з 1831- в еміграції (Франція, Швейцарія, Італія). Був особисто знайомий із Адамом Міцкевичем та Зигмунтом Красінським.
Помер 3 квітня 1849 року у Парижі. Тіло поета було перевезено у 1927 році до Кракова та поховано на Вавелі.
У своїх творах Юліуш Словацький відтворює чимало подій з історії України, зокрема це драми - "Срібний сон Саломеї", "Беньовський", "Ксьондз Марек", "Ян-Казимир". Одна із найвідоміших драм поета "Мазепа". Недаремно Іван Франко назвав Словацького "співцем Поділля".
До 215-річчя від дня народження Юліуша Словацького в бібліотеці здійснено тематичну підбірку літератури.
У фонді нашої книгозбірні міститься унікальне видання Юліуша Словацького - найповніше зібрання творів класика польської та світової літератури.
Словацький Ю. Зібрання творів : в 2-х т. / Ю. Словацький. — Львів : Світ, 2011. — 592 с.
Зібрання приурочене до 200-літнього ювілею поета.
До першого тому увійшли ліричні твори, балади, поеми і драматичні твори в перекладах українських письменників-Олени Пчілки, Михайла Старицького,Миколи Зерова, Максима Рильського, Миколи Бажана, Дмитра Павличка, Романа Лубківського та багатьох інших. Том містить епістолярій поета, зокрема його листи до матері. Вперше публікуються мало відомі переклади творів поета.
Другий том охоплює вибрані драми й трагедії Словацького в українських перекладах а також кращі статті та розвідки, присвячені життю та творчості поета, зокрема Івана Франка, Максима Рильського, Івана Дзюби.
Вступне слово належить відомому українському письменнику, державному і громадському діячу Роману Лубківському.
Кожен том видання містить вичерпні коментарі, уточнені і вивірені згідно з відповідною науковою літературою про Словацького, як давньою так і найновішою, що вийшла в Польщі і Україні.
Творчість Юліуша Словацького увійшла до інтелектуальної скарбниці України, адже вона подарувала Польщі, Європі, світові великого генія.
В цьому році драму «Кордіан» Юліуша Словацього обрано у Польщі на Національні читання (Narodowe Czytanie).
03 Вересня 2024р.Збаразька ПБ.
Сьогодні, 3 вересня, відзначаємо 65 років від дня народження Майстра слова, відомого українського письменника, видавця, філософа Мирослава Дочинця.
Книжки письменника одразу стають бестселерами та перевершують рейтинги продажів. Проза Мирослава Дочинця отримала визнання за кордоном, перекладена англійською, польською, слов’янською, італійською та японською мовами.
Письменник удостоєний багатьох літературних нагород та премій, зокрема: лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, звання «Журналіст року Закарпаття», лауреата Міжнародної літературної премії «Карпатська корона», відзнаки «Золотий письменник України», лауреата премії «Українська книжка року».
«Слухай людей – і все, що треба, почуєш», - сказав Мирослав Дочинець, - автор щоденно лікує душі своїм простим, мудрим і проникливим словом не тільки у книгах, а й на своїй фейсбук-сторінці.
Побратими по перу відзначають, що «Мирослав Іванович - це джерело енергії та мудрості. Він вміє поєднувати непоєднувані речі: динаміку і рух зі спокоєм, зовнішню рівновагу зі внутрішніми емоційно-інтелектуальними бурями, мистецтво письмака з точними розрахунками ділової людини... Дочинець - це письменницька зірка Закарпаття, яка своїм промінням розганяє темінь невігластва та незнання далеко поза межами України.»
Читачі нашої бібліотеки памʼятають чудову зустріч з Мирославом Дочинцем, люблять і цінують його книги.
Щиро вітаємо автора з Днем народження! Нехай у трибі Вашого життя буде багато надиху - щоб світильник слова горів яскравим і незгасним вогнем! Нехай аркуші Ваших днів гортаються під мирним небом і будуть незмінно світящими, невтомне перо - сухим і зрячим, а літа - многими і благими!
29 Серпня 2024р.Збаразька ПБ.
В День пам’яті захисників України з глибоким сумом і подякою схиляємо голови перед усіма полеглими, хто відійшов у Вічність, щоб ми сьогодні могли жити під мирним небом…
В Збаразькій громаді відбулось вшанування памʼяті Героїв, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
«У глибинах небес, там, де сонце сідає спочити,
Біля вогнища Вічності воїни наші з крильми.
Із безкрайнього неба тепер будуть нас боронити
Доки будемо ми. Доки їх пам'ятаємо ми.»!
12 Серпня 2024р.Збаразька ПБ.
Серпень 12 відбулася презентація нових книг Людмили Охріменко – письменниці та волонтерки з Харкова, чиї книги відзначені на конкурсі «Коронація слова» та премією імені Миколи Томенка за найкращу коротку прозу 2023 р. Це вже друга зустріч, за останні два роки, пані Людмили з нашими читачами та бібліотекарями Публічна бібліотека Збаразької міської ради.
Презентація була наскільки цікавою, що не залишила байдужими жодного учасника зустріч з письменницею.
Презентаційними були нові книги авторки. «Люлечки – дарувальники снів», написана у співавторстві з дитячою письменницею Євгенією Пірог. «Далека блакитна далечінь», яка складається з повісті з такою ж назвою і п’яти оповідань: «Гріхи майбутнього», «Блакитна акула», «Сто баксів», «Гаряча вода» і «Ім’я твоє». Та «Волонтерські історії 2014-2022 рік» – збірка оповідань, які охоплюють волонтерський досвід авторки за період 2014-2022 рр.. Сюди увійшли найкращі оповідання з першої збірки і нові оповідання про 2022 рік. Збірка написана від імені волонтерки, яка мусить евакуюватися з Харкова, але продовжує волонтерську діяльність: виїжджає на передову, за кордон, у Харківську область. Це справжні історії про справжніх людей.
Ми вдячні Людмилі Охріменко за творчість та волонтерську діяльність, за можливість поспілкуватися і з нетерпінням чекаємо нових зустрічей та творів.
27 Липня 2024р.Збаразька ПБ.
27 липня виповнюється 90 років від дня народження видатного українського письменника, поета, народженого «з вогню Тарасового Слова» – Івана Гнатюка. Його найвищі «університети» – сталінські тюрми і табори. Не дивно, що свою життєву дорогу митець означив як «хресну», бо шлях цей був устелений колючим терном: муками, стражданнями, болем… І все ж – «Кожний стукіт серця – Україна»! У цьому одному-єдиному рядку – весь Гнатюк: самовідданий і жертовний, незламний і непохитний. Патріот. Бунтар. Шевченківський лауреат. Лицар Слова і Духу.
В читальному залі розкрито ювілейну книжкову виставку «Земле рідна, в твоєму народі я…»
Поезію Івана Гнатюка читають працівники Публічної бібліотеки ЗМР та користувачі бібліотек району.
18 Липня 2024р.Збаразька ПБ.
90 років від дня народження нашого земляка, уродженця села Заруддя, поета, журналіста, критика Івана Горбатого. Бібліотекарі відділу обслуговування взяли участь в поетичному марафоні, який проходить в ці дні в Публічній бібліотеці ЗМР. В читальному залі розкрито ювілейну книжкову виставку «Меридіани долі Івана Горбатого».
10 Липня 2024р.Збаразька ПБ.
В читальному залі бібліотеки відбулась презентація квартального літературно-мистецького та громадсько-політичного часопису Тернопільської спілки письменників України «ЛітТера».
«Світ слова. Магія слова. Слово блискавицею постає на стикові неба, хмар, світла і темряви. А потім возноситься веселкою - величною, барвистою, манливою, що опирається двома крилами на землю», - читаємо передмову Олега Германа до першого номера журналу.
Відрадно, що в наш нелегкий час, коли багато періодичних видань припинило своє існування, народився чудовий краєзнавчий часопис - як символ утвердження нескореності та фіксації щедрого творчого доробку наших земляків. Шеф-редактором журналу є Олег Смоляк, головною редакторкою - Валентина Семеняк. Серед членів редакційної колегії - Марія Назар і Володимир Кравчук, які завжди є бажаними гостями бібліотеки, - вони й презентували сьогодні мистецьке видання, розповіли про свій вклад в його існування та розвиток. Потужним доробком, що потребував титанічної праці, є літопис літературних імен Тернопілля, зібраний Марією Іванівною Назар.
Відповідальний за сторінку для дітей в журналі - Володимир Кравчук. Його книжки давно полюбились малечі, а на сторінках журналу тепер можна прочитати нові вірші. Письменники цікаво розповідали про свою роботу в часописі. Серед гостей бібліотеки - Ніна Марцинишин, вчителька і читачка, шанувальниця «ЛітТери» - дружньо співпрацює з Марією Назар, обмінюється інформацією щодо краєзнавчих матеріалів.
Літературне товариство «ЛітТери» дуже велике. На мистецьких скрижалях - і відомі письменники Тернопільщини, і нові імена. В один із номерів часопису ввійшла і Поезія Іванни Гриців- про це поетеса розповіла у своєму виступі. Володимир Кравчук відмітив, що збірку Іванни «Доторкнися до мого серця» нещодавно номінували на Всеукраїнську премію ім. Василя Симоненка.
«Де ростем, там мусимо цвісти», - цей вислів Михайла Левицького став вдалим лейтмотивом презентації.
Запрошуємо всіх охочих до читання часопису «ЛітТера» - літературно-мистецького джерела поезії та краєзнавства!
07 Липня 2024р.Збаразька ПБ.
7 липня, в читальному залі Відділ обслуговування Публічної бібліотеки Збаразької міської ради відбулось чергове засідання учасників
Polskie Towarzystwo Kulturalno - Oświatowe «Zbaraż», головою якого є
Петро Байдецький. В межах зустрічі учасники підсумували діяльність 2024 року, та окреслили плани на майбутнє.
03 Липня 2024р.Збаразька ПБ.
Публічна бібліотека Збаразької міської ради вітали працівників Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека на чолі з директором Валерієм Бачинським (https://www.facebook.com/valeriy.bachinskiy.7, https://www.facebook.com/profile.php?id=100062577979249).
З вітальним словом на початку зустрічі виступив начальник Відділ культури Збаразької міської ради Олег Гафткович.
Директорка Публічної бібліотеки ЗМР Оксана Бойко презентувала роботу бібліотек громади та розповіла про проектну діяльність книгозбірень. Оксана Василівна зазначила, що наші бібліотекарі постійно шукають сучасні форми роботи, вчаться по-новому мислити, розвиватись і вдосконалюватись відповідно до вимог часу, щоб бути потрібними і цікавими для людей, заради яких ми і працюємо.
Валерій Бачинський поділився своєю візією розвитку бібліотек, важливостю створення комфортного середовища для користувачів й працівників книгозбірні. Він наголосив на важливості поповнення фондів публічних бібліотек новими книгами, залучаючи для цього різні джерела фінансування й комплектування.
Під час круглого столу "Бібліотека - відкритий простір та центр розвитку громади" бібліотекарі мали нагоду обмінятися досвідом, обговорили спільні проблеми та виклики.
01 Липня 2024р. Збаразька ДБ.
Напередодні Дня Конституції України в Збаразька дитяча бібліотека учасники заняття для дітей 7-10 років за методикою storytelling дізналися про шлях, пройдений нашою державою від Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції - Основного Закону України.
Інформацію про ці події почерпнули з книги «Незалежність України», а основні статті Конституції прочитали з книги «Конституція для всіх: і великих малих».
Всі дружньо розмальовували величезну розмальовку нашої чудової України, мали веселу руханку і смачне частування.
27 Червня 2024р.Збаразька ПБ.
В бібліотеку завітали чудові гості - Роксолана Павличко з мамою і чоловіком.
Надзвичайно приємним було спілкування з родиною видатного та легендарного письменника, - в його життєписі Збараж займає важливе місце.
Щиро вдячні почесним гостям за щедрий подарунок - книги Дмитра Павличка та інших відомих українських авторів.
17 Червня 2024р. Збаразька ДБ.
Чергове заняття заняття для дітей 7-10 років за методикою storytelling було присвячено найзнаменитішій жінці-науковиці XX століття – Марі Кюрі.
Учасники познайомилися з дивовижним життям Марі, дізналися чому її вважають суперзіркою науки та за які відкриття вона два рази отримувала Нобелівську премію.
Ми багато читали, ділилися своїми думками, враженнями та емоціями. А крім цього були незмінний перекус та активна руханка.
13 Червня 2024р. Збаразька ДБ.
Українці вважаються однією з наймузикальніших націй світу.
На черговому занятті для дітей 7-10 років за методикою storytelling в межах проекту «Діти України» за програмою Worldwide Orphans учасники знайомилися з музичними інструментами, на яких грали наші предки🪘🪈🥁. Допомогла нам в цьому книжка Марії Морозенко «Наші звичаї і традиції». Діти слухали звук дощовиці, або флейти дощу, майстрували маракаси🪇 під які зробили веселу руханку, а під час перекусу смакували печивом, соком та черешнями.
А ще на занятті чудово звучали бандура, гітари, скрипка та пісні у виконанні учасників нашої взаємодії
8 Червня 2024р.Збаразька ПБ.
81 рік тому у Збаражі було ліквідовано єврейське гето. Саме до вшанування цієї трагічної дати приурочила свою презентацію метричних книг «У колі життя» історикиня і дослідниця єврейської громади Збаражчини Тетяна Федорів. Під час зустрічі присутні дізналися багато цікавого з минулого нашого міста, і мали нагоду ознайомитись з літературою про культуру та історію євреїв, зокрема тих, які народились і жили в Збаражі. Дякуємо Тетяні за її неймовірну працю, а також за подаровані бібліотеці книги. Більше про зустріч - незабаром в дописах на нашій сторінці.
Дякуємо Тетяні за її неймовірну працю, а також за подаровані бібліотеці книги. Більше про зустріч - незабаром в дописах на нашій сторінці.
4 Червня 2024р. Збаразька ДБ.
4 червня – День вшанування пам'яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
Діти України, на жаль, знають, що таке ракетні атаки, обстріли та полон. І не з історичних джерел або кінострічок. Наші діти вже понад два роки живуть в умовах війни, багато з них усі жахіття відчули на собі.
Відібрані, скалічені життя наших дітей - це незгоєні довічні рани України. Це найвища ціна Перемоги, яка обов’язково прийде!
01 Червня 2024р.Збаразька ПБ.
1 червня відзначатимемо День Збаража.
Благодійна мистецька акція на підтримку ЗСУ «Сивочолий Збараж - витязь», присвячена Дню міста, - це зафіксовані у світлинах миті нашої незламності.
Вітаємо з Днем Збаража! Завжди мирного неба рідному місту, і незмінного процвітання!
"Крило козацької звитяги
Тримає колос і блакить.
Крізь вир століть живе наснага,
У пісні й слові струменить.
Незламний дух борні витає
У доленосних небесах,
Над мальовничим рідним краєм,
Де квіти й терни на стежках".
В.Кравчук
28 Травня 2024р. Збаразька ДБ.
У кожного народу є свої символи і обереги. Обереги від слова «оберігати», «берегти».
Разом з учасниками заняття для дітей 7-10 років за методикою storytelling ми познайомились з одним із українських оберегів, а саме з українським віночком, гарним і загадковим, таємничим і відвертим, прикрасою й оберегом дівчини з малих літ аж до весілля. Допомогла нам в цьому книга Марії Морозенко «Наші звичаї і традиції». А потім зосереджено та творчо майстрували віночки, і не тільки паперові а й з повітряного пластиліну та навіть з LEGO. І, звичайно ж, мали енергійну руханку та смачний перекус.
Нехай у серцях дітей прокидається бажання більше дізнатись про наші звичаї, традиції, обереги.
25 Травня 2024р.Збаразька ПБ.
Любителям книги повідомляємо, що сьогодні, 25 травня, о 13 год. в читальній залі бібліотеки відбудеться зустріч учасників Марафону читання, де всі охочі можуть поділитися враженнями від прочитаних книг, обговорити новинки літератури, взяти цікаву книжку. Філіжанка кави, чи горнятко чаю, запах книжок, безкоштовна фотосесія в готично-ренесансному архітектурному стилі колишньої монашої трапезної гарантовані! Читати корисно, круто і модно! Приєднуйтесь до Марафону читання!
23 Травня 2024р.Збаразька ПБ.
Свято Героїв було створене в 1941 році Другим Великим Збором ОУН і присвячене сумному дню 23 травня 1938 року, коли у Роттердамі було вбито Євгена Коновальця.
Саме у травні пішли з життя «кращі сини України XX століття» Микола Міхновський, Симон Петлюра та Євген Коновалець.
Вшановуючи День Героїв України, в нашій бібліотеці розкрито книжкову виставку «Доки є небо синє, Доки серця палають, Доки пшеницю сіють, - Герої не вмирають» на якій, зокрема, представлені найновіші книги, що надійшли від Українського інституту книги. Пропонуємо також літературу про видатного українського діяча, журналіста, літературного і театрального критика, голову Директорії, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюру, - 22 травня минає 145 років від дня його народження.
29 травня 1919 р. Симон Петлюра був у Збаражі на залізничному вокзалі, і "телеграфом передавав в діючу армію важливе повідомлення наступного змісту: "Наказному отаману, Начальнику Штаба Дієвої Армії... Залізничний курінь з кіннотою, який я зустрів в Збаражі на чолі з Бойчуком, який направляється в Тернопіль, гадаю потрібним негайно направити, як резерв до Божка, маючи на увазі будівлю панцерних поїздів. Крім того, прошу дати розпорядження про те, щоб отаман Павленко розпорядився частину людей з комендатури тила направити в Збараж для перевірки всяких дезертрів і шатающихся без діла. Головний Отаман С. Петлюра". Через те на будинку залізничного вокзалу міста 1 листопада 1997 р., на честь відзначення створення ЗУНР, було встановлено меморіальну дошку (скульптор Олег Данилевич) з портретом отамана та написом: "Тут, на залізничній станції міста Збаража 29.V. 1919 залізничний курінь з кіннотою зустрічав Голова Директорії, Головний Отаман військ УНР Симон Петлюра".
Російські більшовики ненавиділи та боялись Симона Петлюру, тому не тільки організували вбивство, але й намагались після вбивства дискредитувати його чесне імя...
Незважаючи на поразку у визвольних змаганнях 1917-1921, пророцтво Симона Петлюри збулось:
«Я вірю і впевнений, що Україна, як держава, буде!»
Шлях звільнення кожної нації густо кропиться кров'ю. Нашої - так само. Кров'ю чужою і своєю. Ворожою і рідною. Маємо знати, цінувати і шанувати своїх Героїв.
23 Травня 2024р.Збаразька ПБ.
21 травня у Публічна бібліотека Збаразької міської ради ми вітали дуже цікавого гостя, громадського діяча. видавця, письменника, директора видавництва Український пріоритет, доктора філософії, народного депутата України І скликання, ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, президента Міжнародної організації «Союз Чорнобиль», людину, яка організувала перепоховання Василя Стуса - Володимира Шовкошитного.
Під час зустрічі з письменником, на якій були присутні: голова Збаразької міської ради - Полікровський Роман, бібліотекарі книгозбірень Збаразької ТГ, читачі бібліотек та гості, пан Володимир презентував видання видавництва “Український пріоритет”, яке він заснував у 2011 році.
Зокрема, було презентовано історичні романи та науково-публіцистичні роботи, які руйнують міфи щодо України та її історії, що були створені радянською та імперською пропагандою. З-поміж авторів видавництва є переможці різноманітних премій, в тому числі і 9 лавреатів Шевченківської премії. Також детальніше обговорили понад 30 книг, серед них і епопею-трилогію поета “Кров свята”.
Володимир Шовкошитний подарував нашій бібліотеці книги видавництва та провів автографсесію, а всі охочі мали змогу придбати видання. Гості та учасники заходу отримали невичерпні знання, а також заряд бадьорості та оптимізму від спілкування з відомим письменником.
19 Травня 2024р.Збаразька ПБ.
19 травня українці вшановували пам’ять мільйонів життів, які були знищені радянським тоталітарним режимом.
День пам’яті жертв політичних репресій відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року, щорічно у третю неділю травня, з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.
Мільйони людей рішеннями сталінської влади було безпідставно оголошено «ворогами народу», страчено фактично без суду і слідства, приречено на муки та голодну смерть у таборах чи на засланні.
Кількість жертв політичних репресій в Україні неможливо підрахувати – це неймовірні цифри. Деякі фахівці вважають, що за період від початку 1920-х і до кінця 1980-х років, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб (із них понад 50% - українці). Величезну кількість із них було розстріляно, всі інші пройшли тюрми, заслання, вислання, каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах.
Репресій зазнавали, як правило, найбільш обдаровані, працьовиті і соціально активні громадяни. Особливо тяжкою і болісною спадщиною минулого стали масові репресії, які чинилися сталінським режимом та його прибічниками в Україні у 1930-х роках. Приміром, в 1937-1938 роках було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу.
У День пам’яті жертв політичних репресій ми згадуємо всіх, хто боровся і бореться за вільну та незалежну Україну.
Вічна памʼять всім невинно закатованим в тюрмах і загиблих під час репресій…
…Історія має властивість повторюватися. І, на жаль, нині російська окупаційна влада знову незаконно утримує тисячі українських політв’язнів. Покладаємо надію на Всемогутнього Господа і молимось за тих, хто зараз перебуває в полоні і потерпає в неволі рашистських катівень: нехай всі полонені швидше повернуться додому.
В бібліотеці є багато книг, що присвячені історії репресій. Щороку зі сторінок нових книг дізнаємося все більше страшної історії винищення українців комуністичним режимом.
16 Травня 2024р. Збаразька ДБ.
В українському календарі є особливе свято - День вишиванки. В цей день ми одягаємо вишиванки, вшановуючи свій традиційний одяг, віддаємо належне історії. На сьогоднішньому занятті для дітей 7-10 років за методикою storytelling в межах проекту «Діти України» за програмою Worldwide Orphans учасники слухали оповідання про вишиті сорочки "Як Катруся знайшла скарб " Зірки Мензатюк. А потім всі дружно стали "дизайнерами" вишиванок, створивши власну сорочку-вишиванку. Весела руханка та смачний перекус доповнили заняття.
Зберігаймо наші духовні цінності!
09 Травня 2024р. Збаразька ДБ.
Скільки лагідних слів є у неї для нас, скільки казок і турботливої уваги, скільки різноманітних смаколиків, скільки тепла і добра, ласки, ніжності, пестощів… Тож нічого дивного, що День матері так чи іцнакше святкують в усьому світі. В Україні та в більшості країн планети свято мам святкується у другу неділю травня. Напередодні Дня матері з учасниками заняття для дітей 7-10 років за методикою storytelling ми читали оповідання про маму «Найласкавіші руки» Василя Сухомлинського. А ще діти розповідали «Теплий віршик для мами» Сашка Дерманського, який вивчили напам’ять, та мали чудову майстерку з виготовлення подарунка для мами. І, звичайно ж, руханка та невеличкий перекус для відновлення енергії.
Кожна мама – це ангел-хранитель. Пам’ятаймо про це.
03 Травня 2024р. Збаразька ДБ.
Все ближче свято Великодня — день Воскресіння Ісуса Христа після смерті. У цей день люди радіють, що Спаситель дав їм надію на вічне життя й показав шлях до нього — любов. Це свято українці шанують здавна, тож мають чимало великодніх традицій.
На сьогоднішньому занятті для дітей 7-10 років за методикою storytelling в межах проекту «Діти України» за програмою Worldwide Orphans ми читали легенди про писанки з книги «Великдень», учасники розповідали про свої традиції святкування, розгадували «Великодній кросворд». Діти проявили свою креативність під час майстерки з виготовлення великодньої прикраси – дерев’яної писанки. Руханка і смачне печиво додали всім енергії та позитиву.
Спокою нам, миру та радості у серці
23 Квітня 2024р. Збаразька ДБ.
23 квітня, світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів.
Саме в цей день хочемо представити увазі наших користувачів новинки, які надійшли до бібліотеки від Українського інституту книги. Література різних жанрів, для читачів різного віку, книги цікаві, яскраво ілюстровані та варті того, щоб їх прочитав кожен.
Обов’язково завітайте до нашої бібліотеки і візьміть цікаві книги для всієї родини!
17 Квітень 2024р.Збаразька ПБ.
Свою книгу "Присягу не зламаю: духовенство Тернопільщини у борні з тоталітаризмом 1945 - 1950 рр." представив вчора, 16 квітня, у читальному залі публічної бібліотеки - священник, капелан пластової станиці "Тернопіль", виховник юнацького гуртка отець Василь Макоїд.
В основу видання лягли 4-річні наукові дослідження молодого автора, ровесника української незалежності, які базуються на архівних документах колишнього КДБ і стосуються понад 60 священнослужителів із Тернопілля, які зазнали репресій сталінського режиму через непокору і вірність УГКЦ.
У той час духовенство стало перед складним вибором: або перейти у православ'я під юрисдикцією Патріарха московського, або приректи себе на мучеництво чи загибель.
Ті сміливці, які не злякались випробувань, продовжили життя Церкви у підпіллі і стали фундаментом її відроження і легалізації.
Сьогоднішні реалії, коли священників УГКЦ переслідують на захоплених російським агресором територіях, демонструють, що одвічний ворог не змінився, і користується тими ж методами розправи з непокірним духовенством, як і після Другої світової війни.
Праця отця Василя надихає на роздуми і буде цікавою не лише історикам, науковцям. Її варто прочитати кожному, аби глибше пізнати минувшину власного краю, його трагічні і славні сторінки.
Сприяли організації зустрічі отця Василя Макоїда з читачами та проведенню презентації отець Олексій Боднарчук, бібліотечні працівники, зокрема Оксана Бойко і Тетяна Стахів.
11 Квітень 2024р.Збаразька ПБ.
Для читачів-любителів літературного краєзнавства бібліотека придбала перший номер 2024 року квартального часопису «ЛітТера». Зміст видання - на фото.
Окрім цього, для поціновувачів поетичного слова та документальної прози - отримали чудовий подарунок від української поетеси, журналістки Юлії Камінської-Бережної, чия книга «Пошепки і вголос» була номінована на Шевченківську премію, збірки поезій з автографами авторки «Гравітація слова» , «Невідворотне», а також книгу «Українці в Польщі: історія порятунку», до якої увійшли твори українських авторів - переможців і фіналістів Міжнародного конкурсу документальної прози «Українці в Польщі: історія порятунку» - про події в Україні, викликані російською агресією, і досвід вимушеної еміграції до Польщі.
05 Квітня 2024р. Збаразька ДБ.
Сьогодні на екскурсію до бібліотеки завітали учасники гуртка "Народні ремесла України" Збаразький будинок дитячої та юнацької творчості, керівник - Okcana Stelmashchyk.
Діти ознайомилися з розпорядком роботи, правилами користування та відділами бібліотеки. Неабияке захоплення викликав, як завжди, наш книжковий червяк. А ще вони познайомилися з новими книгами з "Валізки з книжками", розмальовували розмальовку, а для того, щоб позначати потрібну сторінку в книзі та заощаджувати час в пошуках потрібної інформації зробили чудові різнокольорові закладки у свої підручники та улюблені книги.
26 Березня 2024р. Збаразька ДБ.
Ліна Василівна Костенко — безкомпромісна та чесна. Вона завжди говорила те,
що думала, і не соромилася бути відвертою.
Може, саме тому в усі часи її поезія промовляє до кожного, незалежно від статі, віку, вподобань.
Твори поетеси можна перечитувати не тільки в день її народження,
адже творчість Ліни Костенко поза часом.
25 Березня 2024р. Збаразька ДБ.
Справжня детективна атмосфера панувала на недільному засіданні КнигоМанів.
В книгах, які учасники, з власного читацького досвіду, рекомендували для читання, наявні загадкової події та невідомі обставин які обовʼязково мають бути з'ясовані.
КнигоМани малюнками підтверджували сюжети своїх книг, створювали фотороботи «злочинців», грали в гру «Шпигун».
Зустріч видалася захоплива та атмосферна.
КнигоМани, які завітали у бібліотеку - Анастасія Вархомій, Злата Депутат,Єва Мозиль,Sofia Ostrovska, Марʼяна Маркиєвич, дякують 18 учасникам, які спостерігали за зустріччю онлайн в соціальній мережі Instagram,та запрошують всіх до спілкування.
22 Березня 2024р. Збаразька ДБ.
Із-за моря, із тепла, здалеку
Прилетіли в рідний край лелеки.
За народним повір’ям, лелеки приносять на своїх крилах холод і навіть сніг. Предки говорили «Лелеки прилетіли — на крилах снігу принесли». Правда це, чи – ні, міркували учасники заняття для дітей 7-10 років за методикою storytelling. А ще згадували, як в народі називають лелек, читали книги про цих величних птахів , ділилися своїми бьордингами та майстрували кумедних бузьків. Ну і, звичайно, мали руханку та невеличкий перекус.
21 Березня 2024р. Збаразька ПБ.
Презентація книжки Іванни Гриців «Доторкнися до мого серця» відбулась 21 березня, у Всесвітній день поезії.
Дуже особливим, по-родинному затишним видався цьогорічний Всесвітній день поезії у Публічній бібліотеці Збаразької міської ради. У читальному залі цього закладу відбулась неординарна подія. Молода поетеса Іванна Гриців представила близькому колу родичів, колег, друзів, читачів, бібліотекарів свою першу поетичну збірочку «Доторкнися до мого серця».
✅Здібності до поетичної творчості Іванка проявила ще у 13 років, коли написала свій перший вірш, за яким почали з’являтися й інші. Згодом їх набралось аж на маленьку книжечку, яку їй у шкільні роки допомогли видати вчителі.
Взятися до видання теперішніх зрілих віршів надихнув Іванну наш відомий поет і літературний редактор, керівник літературної студії «Рушник» Володимир Кравчук. Саме йому і поетесі Іванні Тарас авторка висловлювала щирі слова вдячності за підтримку і сприяння у виданні її першої ластівки. Видрукувана книжка у тернопільському видавництві «Астон». І вже багато її примірників потрапили до рук збаразьких шанувальників поезії.
18 Березня 2024р. Збаразька ПБ.
18 березня виповнюється 72 роки Юрію Винничуку - нашому живому класику, письменнику, журналісту, літературознавцю, публіцисту, перекладачу.
Юрій Винничук є однією з наймасштабнішою постаттю сучасного українського літературного процесу: блискучим прозаїком, поетом, перекладачем, упорядником, актором, редактором, колумністом, містифікатором.
"Дич є дич. Не знаю, скільки віків має пролетіти, щоб московити зробилися людьми. Наразі ми бачимо озвірілу орду, яка готова вбивати все, що рухається.", - написав Юрій Винничук про рашистських окупантів.
Юрій Винничук - дворазовий переможець конкурсу "Книга року ВВС": у 2005 р. - за роман "Весняні ігри в осінніх садах", у 2012 - за роман "Танго смерті".
У 2019 р. роман "Танго смерті "отримав відзнаку читацьких симпатій польської літературної нагороди Angelus. У 2020 р. Юрій Винничук отримав літературну премію імені Івана Корсака за історичні романи "Аптекар" та "Сестри крові". Він пише твори і для дітей. За казками Юрія Винничука створено чудові мультфілми.
Твори Юрія Винничука перекладено багатьма мовами світу. Він же перекладає з англійської, валлійської, слов'янських мов.
Народився письменник 18 березня 1952 р. у Станіславі (нині - Івано-Франківськ). Закінчив Івано-Франківський педагогічний інститут (учитель української мови і літератури) і філологічний факультет Прикарпатського університету імені В.Стефаника.
У 1970-80-х роках Юрій Винничук привернув увагу КГБ своїми поширеними у самвидаві "чорними" історіями, у нього робили обшуки. У 1974 р. переїхав до Львова
14 Березня 2024р. Збаразька ДБ.
Сьогодні знайомитися з книгами з Книжкової валізки, які наша бібліотека отримала за підтримки Goethe-Institut, завітали учні 3-А класу Збаразького ліцею N1.
Дітям дуже сподобалося наповнення валізки, а особливо її незвичайний мешканець-книжковий черв'як, з яким всі хотіли потоваришувати та сфотографуватися.
Приємного, захопливого читання, та до нових зустрічей.
07 Березня 2024р. Збаразька ПБ.
Проєкт «Слідом за #Голосами» вирушив у мандри та 7 березня дістався Збаража.
В читальному залі Відділ обслуговування Публічної бібліотеки Збаразької міської ради відбулася презентація антології "Голоси". У книзі зібрано прозові та поетичні тексти та роздуми тридцяти учасників Всеукраїнський форум військових письменників, що стали рефлексіями, а почасти й хронологією пекельних місяців 2022-2023 років.
ДЯКУЄМО нашим гостям: полковнику та письменнику Скоростецькому Володимиру (Vla Skor), співзасновнику Форуму, директорці Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука Таня Пилипець, упорядниці антології, співзасновниці Форуму, модераторці, Білута Наталія, автор фб проєкту «Голоси», голос проєкту, Харачко Ігору, технічному директору Форуму, автору музики до поезій авторів Форуму, Садовській Наталії, логістка Форуму, координаторці подій за неймовірну атмосферу під час заходу.
Щиро дякуємо за можливість почути тих, хто захищає нашу Україну! Будемо з нетерпінням чекати на нові зустрічі з вами!
04 Березня 2024р. Збаразька ДБ.
"Мої фентезі" - тема яку обговорювали КнигоМани на черговій зустрічі.
Говорили про пригоди юного чарівника Гаррі Поттера і його друзів з серії фантастичних романів англійської письменниці Джоан Роулінг «Гаррі Поттер». Основний сюжет присвячений боротьбі Гаррі проти темного чаклуна лорда Волдеморта, який намірюється стати безсмертним, повалити чаклунський керівний орган званий Міністерством магії і підкорити всіх чарівників і маґлів (не чарівників).
Разом з підлітками, героями повісті Валентина Бердта «Все починається в 13», опинилися влітку в селі, де потрапили у справжні пригоди, не раз навіть містичні – з нічними походами на цвинтар, духами померлих, відьмами, екстрасенсами та паранормальними подіями, від яких не занудьгуєш, а навпаки – наковтаєшся страху…
Офлайн спілкувалися - Злата Депутат, Анастасія Вархомій та 15 учасників, які долучилися до зустрічі онлайн в соціальній мережі Instagram.
02 Березня 2024р. Збаразька ПБ.
4 березня - 75 років від дня народження людини-легенди українського пісенного мистецтва, Героя України Володимира Івасюка.
«Етот гуцул стал нам поперек дорогі, но ми єго уберьом».
Влада й музична еліта намагалися змусити Володимира Івасюка співати російською про велич Радянського Союзу. А він не лише відмовив КДБ у співпраці, а ще й гучно заявив на весь СРСР і світ: українська естрада існує, вона модерна та хітова.
Володимир Івасюк — геніальний український співак і композитор. «Червона рута», «Пісня поміж нас», «Я піду в далекі гори», «Залишені квіти», «Балада про дві скрипки» — ці та інші пісні українці люблять і досі співають. Комуністи намагалися їх заборонити, а коли не вийшло — ігнорувати. Але музика Івасюка була настільки новаторською для тих часів, що у США, попри залізну завісу, навіть вдалося видати платівку Володимира. Життя українського генія, сповнене любові до музики та України, закінчилось трагічно і було несправедливо коротким: у віці 30 років радянська влада підступно вбила композитора в лісі, у Брюховичах, поблизу Львова. . .
27 Лютого 2024р. Збаразька ПБ.
Хто вам сказав, що я слабка, що я корюся долі?"
До 153-ї річниці від Дня народження видатної української поетеси, підопічні КУ "Центр надання соціальних послуг"Збаразької міської ради підготували та провели захід ‼️«Незгасна зоря України»‼️
Леся Українка - український символ нескореності та життєлюбства. Жінку, яку не зламали ані хвороба, ані трагічне кохання, ані інші життєві обставини.
Промовці заходу, поважні добродійки Центру, розповідали цікаві факти із життя поетеси, декламували поезію читали уривки з творів співали пісні.
Леся Українка пройшла прекрасне і складне життя. Їй доля подарувала щастя залишити свій слід на землі, на якій народилася та яку прославила. Її називають: Одержимою, Співачкою досвітніх вогнів, Квітка Ломикамінь, Дочкою Прометея.
А вона - зірка⭐ яка спалахнула і згасла.
Твій голос в пісні нашій, в нашому житті,
Твоя зоря цвіте над рідним краєм,
Так! Ти жива! Ти будеш вічно жити!
Ти в серці маєш те, що не вмирає Захід доповнила книжкова виставка-інсталяція "Збагни її безмежжя духу" підготовлена працівниками Відділ обслуговування Публічної бібліотеки Збаразької міської ради
21 Лютого 2024р. Збаразька ПБ.
21 лютого - Міжнародний день рідної мови.
Рідна мова для кожного українця - це джерело національної ідентичності, культурного багатства та єдності.
В реаліях сьогодення важливо не лише відзначити Міжнародний день рідної мови, а й взяти на себе відповідальність за збереження та розвиток української мови.
Ми повинні підтримувати українську мову в усіх аспектах життя - в розмовах, письмових повідомленнях, в соціальних мережах у нашій культурі та мистецтві.
Ми могутні й міцні у своїй мові.
Наше слово – наша сила!
20 Лютого 2024р. Збаразька ПБ.
В читальному залі розкрито книжкову виставку-реквієм «Янголи Інститутської», на якій демонструється унікальна книга-фотолітопис, трилогія «Майдан. Революція Гідності», подарована бібліотеці Володимиром Голоднюком, батьком Героя Небесної сотні Устима Голоднюка. Представлено також документальну і художню літературу про події на Майдані, про відвагу і трагедію Небесної сотні.
10 років пройшло з того часу. 10 років, а кожен з нас майже погодинно памʼятає ті дні, а особливо - 20 лютого 2014 року…Не забудемо…
Вічна пам’ять і слава Героям Небесної сотні. Тримайте небо над Україною, наші Янголи. Нам зараз особливо потрібна ваша підтримка.
16 Лютого 2024р. Збаразька ПБ.
16 лютого в Україні державне свято - відзначаємо День єднання.
У цього свята поки що немає сформованих роками традицій, але в умовах війни воно набуло особливого сенсу - показати усьому світові, що українці як ніколи єдині та попри все готові виборювати свою незалежність і своє майбутнє.
У найтемніші часи українці мають бути єдиною, непереборною силою і гуртуватися перед навалою жорстокого ворога. Сьогодні єдність для нас набуває особливого значення. Ми всі йдемо пліч-о-пліч. Військові, волонтери, просто небайдужі. Бо лише так можна перемогти.
Дякуємо всім захисникам і захисницям, які борються за цілісність і свободу країни.
Пам'ятаймо та шануймо наших національних героїв.
Світла пам’ять тим, хто віддав життя за наше майбутнє.
15 Лютого 2024р. Збаразька ПБ.
А біль Афгану - навіки в душі й тепер не замовкає."
15 лютого цього року минає 35 років з часу виведення військ з території Республіки Афганістан. Війна в чужій країні залишила гіркий, болючий слід у долях українських родин. Низько схиляємо голови перед світлою пам’яттю тих, хто сьогодні не з нами.
Дякуємо усім воїнам-афганцям, та іншим учасникам бойових дій на територіях різних держав, які сьогодні захищають територіальну цілісність нашої держави.
Повага та уклін їм за патріотизм, відвагу, мужність і стійкість.
Директор і працівники Публічної бібліотеки ЗМР взяли участь в урочистостях і вшануванні учасників бойових дій на території інших держав, а також у відділі абонементу розкрито книжкову виставку-пам'ять "Дорогами Афганістану", на якій представлені матеріали та нові книги з цієї теми.
14 Лютого 2024р. Збаразька ПБ.
Сьогодні 14 лютого Міжнародний День книгодарування.
День, який об’єднує тих хто закоханих у книги І ми разом з підопічними КУ "Центр надання соціальних послуг"Збаразької міської ради завітали у Публічна бібліотека Збаразької міської ради де наші щирі🤗 і добрі друзі, працівники Відділ обслуговування Публічної бібліотеки Збаразької міської ради Tetiana Stakhiv та Мар'яна Шмігель ознайомили з історією виникнення свята показали відеофільм про палке та щире кохання Тараса Шевченка презентували виставку-інсталяцію "Любові таїна одвічна"
Пам'ятаймо‼️
Книга – один із найцінніших винаходів людства, що вміщує щирі та добрі історії про життя та кохання, сіє правду, добро, любов, вчить жити і любити❗ Завдяки читанню люди вчаться добру, дружбі, взаємодопомозі, любові до ближнього, почуттю співпереживання – усьому тому, що допомагає людині стати Людиною Любов витала у повітрі. Усі бажаючі ділилися теплими і водночас хвилюючими історіями свого першого кохання та отримали неймовірні валентинки виготовлені дітками гуртка "Валькірії" та вихованцями Збаразький будинок дитячої та юнацької творчості під керівництвом чудових волонтерів Збаразька районна організація Товариства Червоного Хреста України
12 Лютого 2024р. Збаразька ДБ.
До нас вчергове завітали КнигоМани. Сьгодні, в силу певних обставин, засідання частково відбувалося в онлайн форматі в мобільному додатку Google Meet.
На обговорення винесли книгу «Втеча з бібліотеки містера Лімончелло» Кріса Грабенштайна. Хтось читав книгу безпосередньо перед зустріччю, а хтось згадував вже давно прочитане…Та це не завадило КнигоМанам пограти в гру на основі книги на платформі Kahoot! , а також обговорити всіх героїв на предмет їх негативних та позитивних якостей, сильних та слабких сторін.
«Втеча з бібліотеки містера Лімончелло» - захоплююча подорож у світ книжкової магії та пригод. Автор Кріс Грабенштейн створив захоплюючий сюжет, який занурює читача у чарівний світ книг та бібліотеки.
Учасники сьогоднішнього засідання: Злата Депутат, Анастасія Вархомій, Sofia Ostrovskyi. До нових зустрічей!
09 Лютого 2024р. Збаразька ДБ.
До нас вчергове завітали КнигоМани. Сьгодні, в силу певних обставин, засідання частково відбувалося в онлайн форматі в мобільному додатку Google Meet.
На обговорення винесли книгу «Втеча з бібліотеки містера Лімончелло» Кріса Грабенштайна. Хтось читав книгу безпосередньо перед зустріччю, а хтось згадував вже давно прочитане…Та це не завадило КнигоМанам пограти в гру на основі книги на платформі Kahoot! , а також обговорити всіх героїв на предмет їх негативних та позитивних якостей, сильних та слабких сторін.
«Втеча з бібліотеки містера Лімончелло» - захоплююча подорож у світ книжкової магії та пригод. Автор Кріс Грабенштейн створив захоплюючий сюжет, який занурює читача у чарівний світ книг та бібліотеки.
Учасники сьогоднішнього засідання: Злата Депутат, Анастасія Вархомій, Sofia Ostrovskyi. До нових зустрічей!
07 Лютого 2024р. Збаразька ПБ.
в читальному залі бібліотеки відбулась презентація збірки «На струнах глосарію» уродженки с. Доброводи, знаної поетеси, громадської діячки, читачки і шанувальниці нашої бібліотеки Марія Назар. Своєю тринадцятою поетичною книжкою авторка занурила присутніх в літературний дивосвіт Тернопілля, і, зокрема, Збаражчини. Славетні імена майстрів слова зазвучали по-новому завдяки використанню оригінального жанру - глоси. Видання присвячене 40-річчю заснування Тернопільського обласного обʼєднання Національної спілки письменників України. Вихід в світ цієї книжки - це справжня подія в літературному колі не тільки Тернопільщини, але й всієї України. Бо збірка в такому жанрі - це справжнє високе мистецтво слова, це відчуття характерів і стилю ста тридцяти восьми авторів, яким присвячені вірші. Поетична глоса написана і для Марії Іванівни її подругою-поеткою:
«Словами геніального поета
Озвучений чуттів мажорний тон
У гамі мелодійного куплета:
Любов жива, як вічності закон».
Зануритись в шляхетний жанр глоси Марії Назар допомагали ведучі Світлана Світлична і Тетяна Стахів.
В своєму виступі Марія Іванівна розповіла про те, як народжувалась книжка «На струнах глосарію», згадувала про земляків-митців слова, друзів з літературної спілки, поділилась майбутніми творчими планами.
Серед присутніх в залі були: бібліотекарі бібліотек-філій Публічної бібліотеки ЗМР; письменниця Олена Рутецька, яка присвятила подрузі по перу Маріі Назар вірш та оригінальний поетичний монофон, де всі слова починаються з літери «Ф»; колега по краєзнавчій роботі, педагогиня, викладачка географії, Ніна Марцинишин, - теж радо вітала авторку з виходом у світ нової книжки.
Першоцвіттям весняних вісників- крокусів і теплими словами подяки за співпрацю поділилась з поетесою директор Публічної бібліотеки ЗМР Оксана Бойко.
31 Січня 2024р. Збаразька ПБ.
31 січня день народження в нашої землячки, уродженки с. Доброводи, поетеси, публіцистки, педагогині, популяризаторки літератури на Тернопіллі, невтомної мандрівниці, активної читачки і шанувальниці бібліотеки - Марія Назар!
Наша бібліотека вдячна Марії Іванівні за довгі роки плідної дружби, співпраці, цікавих зустрічей, теплого спілкування.
Засилаємо пані Марії найщиріші вітання
29 Січня 2024р. Збаразька ПБ.
Крути - символ героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність, приклад незламності, відваги і боротьби проти численного ворога.
29 січня, 106 років тому, українські вояки й добровольці на кілька днів зупинили наступ більшовиків на Київ.
Саме вони забезпечили тоді такий необхідний час для міжнародного визнання Української Народної Республіки та надання їй військової допомоги для відбиття російської агресії.
З тих пір, Крути стали справжнім символом боротьби за незалежність України, а Герої Крут вважаються чи не першими «кіборгами» української армії.
Нині Крути стали ще й символом сучасної війни за незалежність України. Адже у березні 2022р. нащадки більшовиків - рашисти, намагаючись захопити Київ, розстрілюючи наші міста та села, знищили і Меморіал Героїв Крут. Але як і століття тому, загарбники зустрілися з героїчним опором українських захисників і зазнали ганебної поразки.
За понад сто років у росіян не змінилися способи ведення війни, вони і далі продовжують робити свої страшні злочини. Вбивство українських військовополонених в Оленівці, блокування обмінів, нелюдські умови, знущання і звірства в полоні, провокація з військово-транспортним літаком під Бєлгородом: росія, порушуючи закони ведення війни, використовує питання військовополонених для психологічного тиску.
Запекла боротьба нашого народу за свою свободу триває.
Вічна памʼять полеглим,
слава і честь Героям, які боронили і боронять Українську
ержаву!
В бібліотеці розкрито книжкову виставку, присвячену Дню памʼяті Героїв Крут.
29 Січня 2024р. Збаразька ДБ.
До нас вчергове завітали КнигоМани. Сьгодні, в силу певних обставин, засідання частково відбувалося в онлайн форматі в мобільному додатку Google Meet.
На обговорення винесли книгу «Втеча з бібліотеки містера Лімончелло» Кріса Грабенштайна. Хтось читав книгу безпосередньо перед зустріччю, а хтось згадував вже давно прочитане…Та це не завадило КнигоМанам пограти в гру на основі книги на платформі Kahoot! , а також обговорити всіх героїв на предмет їх негативних та позитивних якостей, сильних та слабких сторін.
«Втеча з бібліотеки містера Лімончелло» - захоплююча подорож у світ книжкової магії та пригод. Автор Кріс Грабенштейн створив захоплюючий сюжет, який занурює читача у чарівний світ книг та бібліотеки.
Учасники сьогоднішнього засідання: Злата Депутат, Анастасія Вархомій, Sofia Ostrovskyi. До нових зустрічей!
27 Січня 2024р. Збаразька ПБ.
27 січня виповнюється 185 років від дня народження Павла Чубинського - автора слів державного гімну України, відомого вченого-етнографа, поета, журналіста, юриста, активного діяча українського національного руху (1839-1884).
Його науковий доробок за радянських часів був значною мірою знищений, оскільки виходив далеко за рамки офіційної ідеології, але його слово, віра в майбутнє свого народу "ще не вмерли" і будуть жити повік.
27 Січня 2024р. Збаразька ДБ.
27 січня - 185 років з дня народження Павла Платоновича Чубинського.
З цієї нагоди в бібліотеці розкрито книжкову виставку «Безсмертний автор Державного Гімну України».
Для більшості українців він відомий передусім як видатний учений-етнограф та автор вірша «Ще не вмерла України ні слава, ні воля..», текст першого куплету якого став Державним Гімном України. Однак Павло Чубинський відзначався рідкісно широким діапазоном наукових зацікавлень, надзвичайно багато зробивши не лише як етнограф і фольклорист, але й як економіст, статист, мовознавець, демограф, бібліограф, правознавець, соціолог. Внесок, зроблений Чубинським в народознавство, важко переоцінити. Його етнографічні і фольклористичні дослідження донині слугують важливим підґрунтям розвитку вітчизняної наукової думки.
Твори Чубинського тривалий час були заборонені, хоча ними щедро послуговувалося безліч радянських науковців без посилань на автора.
25 Січня 2024р. Збаразька ДБ.
Якщо довго дивитися з вікна протягом тривалого часу, то напевне побачиш птаха, незалежно від того, буде це в центрі великого міста, чи в сільській місцевості.
Ми з учасниками проєкту "Діти України" для дітей 7-10 років за методикою storytelling пригадували які ж птахи залишаються в нас зимувати, чим вони взимку харчуються, та як витримують суворі морози. А ще читали та розглядали книжку Ірени Панаріної "ПтахАбетка" та інші книги про птахів, робили для них смаколики, мали руханку та смачний перекус.
А ви підгодовуєте пташок взимку?
22 Січня 2024р. Збаразька ПБ.
22 січня, в залі Збаразької школи мистецтв відбувся громадсько-мистецький захід «Соборна. Незламна. Єдина», в якому взяли участь працівники Публічної бібліотеки ЗМР. Про важливість події Акту Злуки розповіла в своєму виступі директор Оксана Бондар.
Урочистості продовжились святковим концертом, який вкотре засвідчив мистецькі таланти Збаражчини.
В бібліотеці розкрито книжкову виставку «Єдність, скроплена кровʼю», на якій представлено літературу, історично повʼязану з датою Соборності, а також книги про видатних діячів того періоду.
Вже традиційно цей день відзначається символічним єднанням областей, які багато років тому були частинами ЗУНР та УНР. Цьогоріч представники Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей зустрілися на мості поблизу Кам'янець-Подільської фортеці.
Акт Злуки - це здійснення мрій українців, які боролися та помирали за соборну та незалежну країну. В єдності - сила! Сьогодні ми продовжуємо це доводити у боротьбі за свою свободу.
День Соборності України - це не лише про здобуття омріяного, а й пам'ять про мільйони Героїв, які присвятили життя ідеї Незалежної України. Це вияв поваги до споконвічного прагнення українців: здобути та зберегти етнічну і територіальну цілісність.
Дякуємо ЗСУ, що тримають над нами небо!
19 Січня 2024р. Збаразька ДБ.
На черговому занятті з учасниками проєкту "Діти України" для дітей 7-10 років за методикою storytelling говорили про мужніх воїнів - захисників України. Читали та обговорювали казку "Різдвяна радість" Олени Ходюк, розмірковували про те, чим діти можуть допомогти нашим захисникам, робили майстерку з виготовлення патріотичних листівок, зігрівались ароматним чаєм з печивом та колядували.
Діти вклали в роботу не лише старанність, а й душу, бо щиро бажають підтримати солдатів та подякувати за їх мужність та відвагу
16 Січня 2024р. Збаразька ПБ.
До Дня памʼятів «кіборгів» в читальному залі розкрито книжкову виставку.
«Кіборги вистояли, не вистояв бетон», — фраза, яка назавжди вписана у сучасну історію України. Бої за Донецький аеропорт — одні з найзапекліших у війні на Сході України — тривали з травня 2014-го до 22 січня 2015 року. 242 дні українські військові, добровольці, медики й волонтери протистояли навалі російсько-окупаційних військ. Оборона летовища стала символом незламності та бойового духу українського війська, а захисники терміналів отримали почесне ймення «кіборги». 16 січня вся Україна вшановує пам’ять героїв-«кіборгів».
В останні дні захисту Донецького аеропорту 19 та 20 січня – там загинуло 58 вірних синів України… За офіційними даними, захищаючи донецький аеропорт, загинуло понад 200 українських військових, пів тисячі було поранено.
12 Січня 2024р. Збаразька ПБ.
«Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній тобі».(Василь Еллан-Блакитний).
12 січня виповнюється 130 років від дня народження Василя Еллана-Блакитного - знакової, проте напівзабутої постаті періоду Розстріляного Відродження.
Василь Еллан-Блакитний- письменник, публіцист, громадсько-політичний діяч. Людина, без якої літературне життя Харкова 1920-х не було б таким, як ми його знаємо. Саме він є засновником журналів "Всесвіт" і "Червоний перець". Василь Блакитний ніколи не забував про національну культуру. Закликав зробити українську мову "мовою Жовтня", маючи на увазі широке її впровадження в усі сфери державного й суспільного життя. Павло Тичина запевняв: якби не було Василя Блакитного, українська культура не мала б Олександра Довженка, а Микола Бажан в автобіографічній поемі “Дебора” (1968) зізнавався про трьох кумирів тодішньої української молоді: «Вчать нас нечуваних нами пісень Тичина, Блакитний, Чумак». Василь Еллан-Блакитний прожив всього 31 рік(мав ваду серця) - і його смерть всіляко прискорювала більшовитська влада. Згодом, у 1930–1950-х роках ім’я Блакитного, як і його твори, було заборонено. Радянська влада затаврувала його, як «буржуазного націоналіста» й «бандита», і навіть засудила посмертно до найвищої міри покарання. Було демонтовано надгробок в Харкові, а товаришів - розстріляно чи заслано до Сибіру.
В нашій бібліотеці немає книг Василя-Еллана Блакитного, але є книги, присвячені його життю і творчості, добірку яких пропонуємо.
9 Січня 2024р. Збаразька ПБ.
9 січня - 100 років від дня народження видатної людини.
Як же йому, вірменину, треба було любити Україну, щоб так про неї розповісти і зачарувати її образом увесь світ! І як владі потрібно було її не любити, щоб, коли "Тіні забутих предків" з грандіозним тріумфом облетіли кінотеатри багатьох країн, зробити вигляд, що нічого не відбулось. І цькувати Сергія Параджанова до кінця його життя.
Його дітище й досі ніхто не обійшов. Легендарний фільм залишається номером один в списку 100 найкращих стрічок в історії українського кіно. За кількістю міжнародних нагород він увійшов до книги рекордів Гіннеса. "Скромні українські кінематографісти навіть не уявляють, що на їхній фільм в Парижі стоять у чергах усю ніч", - захопливими відгуками західна преса вибухнула з перших днів показу.
Свою шану режисеру висловили зубри кінематографу - Фелліні, Антоніоні, Куросава, Годар. Анджей Вайда, стоячи на колінах, поцілував його руку. Завдяки міжнародному визнанню такого масштабу, радянські чиновники не посміли навічно покласти український кіношедевр на полицю.
6 Січня 2024р. Збаразька ПБ.
В приміщенні Комунальної установи "Публічна бібліотека Збаразької міської ради" 6 січня 2024 року відбулась зустріч Польського культурно-освітнього товариства «Збараж», присвячена циклу різдвяних і новорічних свят, де учасники колядували, читали книгу (Анна Катерина Еммеріх "Життя Пречистої Діви Марії" польською мовою), обговорювали свою діяльність минулого року, та складали плани на майбутнє.
Товариство вітає бібліотеку з Різдвом Христовим та Новим роком, дякує за гостинність і дарує бібліотекарям подарунок із Болеславця (місто-партнер Збаража). Вітаємо також усіх мешканців Збаржа та околиць і всіх наших друзів.
Хочемо подякувати друзям із Польщі за підтримку у важкі часи, за справжню дружбу та теплі родинні стосунки. Особливу подяку хочемо висловити членам Товариства любителів Львова та південно-східного пограниччя відділ в Болеславцю (голова пані Барбара Смоленська). Також хочемо подякувати Głogowska Edukacja Kresowa (Jerzy Akielaszek, Piotr Paliszkiewicz, Jan Walczak...) за їхню підтримку. Особлива подяка групі волонтерів із Вроцлава акція «Врятуй від забуття могилу прадіда» (пані Данута Красніцька). Ми хочемо подякувати нашим друзям з Глубчиць, Кракова, Битома та інших міст.
Але ми не вперше отримуємо подарунки для Збаража з Польщі та інших країн через місто-побратим Болеславець. Дуже дякуємо. Дякуємо за різдвяні побажання та шоколадки, за роки спільної праці, за дружбу та теплі родинні стосунки. Віримо, що такі теплі стосунки триватимуть і надалі.
Бажаємо всім друзям перемоги добра над злом, миру, здоров’я, щастя, добробуту та Божої опіки.
1 Січня 2024р. Збаразька ПБ.
Символічно, що в перший день нового року українці відзначають день народження Провідника української нації Степана Бандери. Це особлива, символічна дата для національної боротьби.
1 січня 1909-го в селі Старий Угринів (нині Івано-Франківська область) народився Степан Бандера, 115-у річницю від дня народження відзначаємо сьогодні.
Людина - легенда, символ, один із найвідоміших борців за незалежність України у XX столітті та один із головних ідеологів українського націоналізму.
Степан Бандера очолював Організацію українських націоналістів (революційну) і Закордонні частини ОУН у 1946–1959 роках. Українською повстанською армією безпосередньо командували Василь Івахів, Дмитро Клячківський, Роман Шухевич і Василь Кук.
Степана Бандеру нацисти 4 роки тримали в ув’язненні, зокрема, в одиночній камері концтабору Заксенгаузен. Відрізаний від світу, він не знав, чи продовжують боротися побратими в Україні. Але лідер ОУН все одно не погодився відкликати Акт відновлення Української Держави.
30 червня 1941 року ОУН(б) проголосила «Акт відновлення Української Держави».
А вже 5 липня Степан Бандера через відмову відкликати «Акт відновлення…» був посаджений у Кракові під домашній арешт, а в подальшому був в’язнем тюрем у Берліні; звідти потрапив до концтабору Заксенгаузен. Почалися масові арешти учасників ОУН – за деякими даними, було заарештовано 80% керівного складу ОУН(б). «Відновлена держава» не проіснувала й тижня.
Степан Бандера був убитий агентом КГБ Богданом Сташинським у Мюнхені у 1959 році.
Нині Україна переживає те, проти чого невпинно боровся Степан Бандера, і з цієї причини його ім'я так часто лунає з ворожих вуст. Для росії, яка тримає за мету поневолення та руйнування, ім'я Степана Бандери дорівнює стійкості та незламності України.
Діяльність Степана Бандери була надзвичайно багатогранною.
Він є автором декількох праць, в яких ґрунтовно розроблено теологічні і теоретичні засади українського націоналізму, зокрема, «Перспективи Української Революції»(1958).
Ця книга, ряд інших видань і документів, які детально розкривають біографію Провідника ОУН, представлені на виставці «Життя, присвячене свободі», що розкрита у відділі абонементу, і відеозапис якої пропонуємо переглянути.