Іван Горбатий

"Поет пшеничної провінції"

 

Pic

Так хочеться барвінком прорости,
Чи мовою пречистою дитини,
Щоб на земних дорогах України
Мої не загубилися сліди...

 

Іван Горбатий народився 18 липня 1934 р. в селі Заруддя на Збаражчині. Навчався в місцевій семирічній школі, згодом у Колодненській середній школі, яку закінчив 1953 р. Цьому ж року вступив до філологічного факультету Київського державного університету ім. Т. Шевченка. Через матеріальну скруту, перевівся зі стаціонарного на заочне навчання.

З 1954 р. по 1957 р. проходив дійсну військову службу на Кавказі. Після звільнення в запас завідував читальнею, клубом у рідному селі Заруддя. Рано почав друкуватися в журналах: «Вітчизна», «Дніпро», «Жовтень», «Прапор», «Україна», «Ранок».

У 1959 р. переїхав із сім'єю до Тернополя Роботу журналіста поєднував із навчанням в університеті, яке завершив у 1967. Того ж року мала вийти перша збірка поезвй «Мередіан долі», проте через позитивні рецензії Горбатого на «Собор» Олеся Гончара збірка так і не вийшла.

Разом з В.Маняком, Б.Мельничуком, В.Тимченком І.Горбатий — автор розділу про Тернопільську область у книзі-меморіалі «Вінок безсмертя» (К.: Політвидав України,1987).

У співавторстві з Богданом Мельничуком у книзі «Дзвони пам'яті» опублікував (1990) уривки з документальної повісті «Лелеки над колисками» про трагедію під час Другої світової війни у с.Молотків Лановецького району. 30 червня 1990 р. стався нещасний випадок — невправний велосипедист збив поета з ніг, а 2 липня І. Горбатий помер. Працював у газеті «Вільне життя» літературним редактором. Незважаючи на важку хворобу серця, погодився стати відповідальним секретарем першої в Україні обласної організації Товариства української мови ім. Т. Шевченка, підтримував Народний Рух України, «Меморіал».

Горбатий Іван Романович — автор численних публікацій у періодиці України. У 1994 р. в Києві у видавництві «Український письменник» вийшла спільна посмертна збірка Івана Горбатого і Василя Ярмуша «Допоки я живу».

Перше окреме видання поезій Івана Горбатого «На вістрі сльози» побачило світ у 1998 р. Обласна організація Національної Спілки письменників України одноголосно І. Горбатого прийняла в свої члени (посмертно). У рідному селі поета, Зарудді, на приміщені школи 10 листопада 1995 р. відкрито меморіальну дошку-барельєф.

Допоки я живу

Pic

Горбатий, І. Р. Допоки я живу [Текст]: поезії / І.Р. Горбатий, В.І. Ярмуш. – К.: Український письменник, 1994. – 95 с.

Це посмертна збірка двох талановитих українських поетів з Тернопільщини. Трагічна життєва крапка до часу перетнула їхні творчі біографії, проте не знищила чесного сліду на землі. Продовження поетичного буття — книга, в якій уміщено найкраще з ненадрукованої спадщини незабутніх наших сучасників.

На вістрі сльози

Pic

Горбатий, І. На вістрі сльози [Текст]: поезії / І. Горбатий. – Тернопіль: Джура, 1998. - 166 с.

Благодатна волинська земля подарувала Україні багатьох славетних письменників. У сузір'ї перших величин – Іван Горбатий, яскравий промінь долі якого трагічно обірвався.
Перед Тобою, шановний читачу, твори цього самобутнього, непересічного поета.
"На вістрі сльози" зорить його душа, болить немеркнуче слово.

Розвидень

Pic

Горбатий, І. Розвидень [Текст]: поезії / І. Горбатий; упоряд. В. Кіріндась; ред. В. Барна. - Тернопіль: Горлиця, 2003. – 94 с.

До поетичної книжки «Розвидень» Івана Горбатого увійшли вірші, написані у 60-70-х роках XX століття. Проте, основні теми збірки – любов до кревної землі, до святої України, осягнення глибокої філософії буття і людського кохання – звучать по-особливому злободенно і сучасно на порозі III тисячоліття. Висока світла поезія Івана Горбатого хвилююча і неповторна.

Розвидень

Pic

Горбатий, І. Розвидень [Текст]: [підбірка віршів] / І. Горбатий // Рушник: літ-мист. збірник. – Збараж, 2001. – С. 9-13.

Іван Горбатий – це образ пристрасного поета і журналіста, людини доброї і ніжної, великого правдолюба і друга, який беззавітно любив Україну, слугував своїм вивіреним, вистражданим словом рідному народові.

У літературно-мистецький збірник «Рушник», спільно мережаний авторами мальовничої Збаражчини, увійшла добірка віршів поета, під загальною назвою «Розвидень».

Поет пшеничної провінції

Pic Завантажити

Поет пшеничної провінції [Текст]: бібліограф. довідка / Збаразька центр. б-ка, метод.-бібліогр. від.; уклад. Н.Сенчишин. – Збараж: [б.в.], 2009. – 10 с.

Жив на світі поет. Перебредав ріки сумнівів і виходив на свій, ніким не спланований, ніким не відміряний шлях. Мірилом цього шляху стала поезія: висока й чиста, в якій живе кожний порух душі, кожне переживання і рідна батьківська хата, священний хліб на столі, калина, криниця, рідне село, батько, матір, сини...

У даний довідці знаходиться перелік праць, публікацій та матеріалів, які є у фондах центральних бібліотек м. Збараж. Література згрупована у трьох розділах: біографічна довідка, твори письменника, життєвий і творчий шлях.

В межах розділів література розміщена в хронологічній послідовності. Довідка адресована краєзнавцям, бібліотечним працівникам, усім хто цікавиться літературою Збаражчини та творчістю Івана Горбатого.

Pic

Іван Горбатий [Текст] // Письменники Тернопілля. Члени Національної спілки письменників України. – Тернопіль: Терно-граф, 2010. – С.30: фотогр.

З короткою біографією поета, журналіста, члена НСПУ (1999, посмертно) – Івана Горбатого, можна ознайомитись на сторінках бібліографічного довідника «Письменники Тернопілля», який був виданий з ініціативи обласної письменницької організації.

Pic

"Так хочеться барвінком прорости..."
[Текст]:[папка-досьє]/Збаразька центральна бібліотека, відділ обслуговування користувачів - Збараж: [б.в.],2010

Працівники Збаразької ЦБ створили папку-досьє з інформацією про життя та творчість Івана Горбатого

Підготували: Чорняк В., Радовська В.